25.4 C
Prague
Úterý, 9 července 2024, 1:07
- Reklama -
DomůZdravíVýzkum nového testu moči zjednoduší diagnostiku rakoviny prostaty, říká profesor Racek

Výzkum nového testu moči zjednoduší diagnostiku rakoviny prostaty, říká profesor Racek

Rakovina prostaty je v současné době druhým nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u mužů. Proto se vědci z celého světa snaží najít další možnosti testování, které by zpřesnily diagnostiku karcinomu prostaty a zároveň ulevily mužům od invazivních zákroků.

V dubnu vědci z University of Michigan zveřejnili výsledky výzkumu testu, který ve vzorcích moči diagnostikuje rakovinu prostaty. Test nazvaný MyProstateScore 2.0 (MPS2) hledá 18 různých genů spojených s nádory vysokého stupně. „Pokud máte tento test negativní, je téměř jisté, že nemáte agresivní rakovinu prostaty,“ uvedl v tiskové zprávě doktor Arul Chinnaiyan, profesor patologie a urologie na michiganské univerzitě.

Tento test má velký potenciál ušetřit muže od biopsie prostaty, která v současné době určuje definitivní diagnózu na základě histologického vyšetření odebraného vzorku z prostaty. Jak uvádí prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., předseda rady projektu Lab Tests Online: „Biopsie prostaty je zákrok, při kterém se odebírá vzorek tkáně prostaty k histologickému rozboru. Ten spočívá v důkladném prozkoumání tkáně pod mikroskopem, přičemž se hledají abnormální buňky. Dává jasnou odpověď, zda se jedná o onemocnění zhoubné či nezhoubné.“  

Výsledky studie ukázaly, že test MPS2 správně identifikoval 95 % karcinomů prostaty GG2 a 99 % karcinomů, které měly GG3 nebo vyšší (systém řazení nádorů podle závažnosti). Podle výpočtů týmu by použití MPS2 snížilo zbytečné biopsie o 37 %.

Podle autorů studie může tento test moči poskytnout větší přesnost při určování, kdo by měl podstoupit biopsii prostaty, může také pomoci posoudit pravděpodobnost, že rakovina je klinicky významná a potřebuje léčbu. Přesnost MPS2 nabízí potenciál pro přímou aplikaci na úrovni primární péče (tj. negativní test vylučuje onemocnění vysokého stupně, pozitivní test vyžaduje zásah specialisty). K potvrzení pozitivního dopadu testování MPS2 budou však zapotřebí další studie, které ho zařadí mezi běžné screeningové testy.

„Byli bychom rádi, kdyby se neinvazivní testy s vysokou výpovědní hodnotou dostávaly co nejrychleji do běžné praxe. Ale to předpokládá, aby jejich uplatnění nenaráželo na drahé diagnostické přístroje a postupy, které zavedení nových testů do screeningu mnohdy omezují,“ dodává profesor Racek.

Diagnostika rakoviny prostaty v České republice

Od ledna 2024 probíhá v ČR nový preventivní program, který má za cíl včasný záchyt karcinomu prostaty ve stadiu, kdy je vysoká pravděpodobnost úplného vyléčení. Nejdříve lékař odebere krev, aby zjistil množství prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Pokud je hodnota PSA 3,0 µg/l a více, je muž předán do péče urologa.

Podle výsledku pak urolog provede základní urologické vyšetření, vyšetření přes konečník, sonografické vyšetření ledvin, močového měchýře a prostaty a případně odešle pacienta na magnetickou rezonanci a biopsii prostaty. Definitivní diagnózu lze určit až na základě histologického vyšetření odebraného vzorku z prostaty, uvádí informační portál LabTestsOnline.cz.

Garant textu: prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů