25.4 C
Prague
Úterý, 9 července 2024, 1:07
- Reklama -
DomůZajímavostiMzdy rostou, rozdíl mezi sektory je ale velký

Mzdy rostou, rozdíl mezi sektory je ale velký

Dynamika růstu mezd se stabilizuje, zpomalení ale není tak výrazné, jak se očekávalo. Nejnovější data z prvního čtvrtletí ukazují reálné nárůsty základních mezd v komerčním sektoru napříč firmami různých velikostí a zaměření v celé ČR. Výrobní a IT společnosti zaznamenávají vyšší růsty než nevýrobní sektory. Rychleji rostou mzdy provozních pozic (6,4 %) oproti manažerským (5,2 %). Příští rok by se mohla některá odvětví dostat s průměrnými nárůsty pod hranici 5 %.

Dynamika mzdového trhu se v posledních měsících mírně stabilizuje, což znamená, že růst mezd zpomaluje oproti letům 2022/23. Toto zpomalení však oproti očekávání není tak výrazné. Podle nejnovější zprávy Comp&Ben Asociace, která se zabývá analýzou mezd a systémy odměňování, byl průměrný nárůst základních mezd 5,7 %, přičemž mediánové hodnoty nárůstů představují 5,5 %.

Hodnoty mezd, s nimiž Comp&Ben Asociace v analýze pracuje, vycházejí z tržního průzkumu prováděného společností BD Advisory každoročně od roku 2015, naposledy v květnu tohoto roku. Obdobnou hladinu nárůstů mezd potvrzuje také pravidelná studie globální společnosti Mercer, která působí i na českém trhu. Z analýzy Comp&Ben Asociace dále vyplývá, že tyto hodnoty se příliš neliší od predikce z podzimu 2023, kdy firmy připravovaly rozpočty na úpravu mezd, což potvrzuje spolehlivost predikcí na další období.

„Pro druhou polovinu roku 2024 a zejména pak první čtvrtletí 2025 očekáváme opět mírný pokles nárůstů mezd. Navíc je možné očekávat, že by se již příští rok mohla některá odvětví dostat s nárůsty pod hranici 5 %, říká Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace. Další predikce plánovaných úprav mezd na rok 2025 budou k dispozici letos na podzim, kdy budou společnosti schvalovat mzdové rozpočty na příští rok.

Mzdy porostou více ve výrobních a IT společnostech

V reportovaných nárůstech mezd jsou sice viditelné rozdíly v jednotlivých odvětvích, ale nikoli tak značné jako v minulých letech. „Například růst mezd ve výrobních společnostech byl vyšší než nárůst mezd v nevýrobních společnostech – nejvyšší čísla vykazuje například tradičně automotive sektor (medián 6,0 %) nebo IT sektor, tradičně jedny z nejnižších nárůstů mezd vykazuje sektor služeb. Tento trend je však setrvalý a dá se očekávat, že bude pokračovat i v dalším období,“ dodává ředitel asociace Tomáš Jurčík.

Pokračujícím trendem posledních let je rychlejší navyšování mezd provozním pozicím (průměr 6,4 %) oproti manažerským (5,2 %). „Už ale není vidět tak propastný rozdíl, který byl patrný například ještě v roce 2022, kdy byly mzdy navyšovány modrým límečkům (provozním pozicím) na úkor specialistů a manažerů,“ uzavírá Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace.

Zdroje: redakce, Comp&Ben Asociace

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů