16.9 C
Prague
Neděle, 19 května 2024, 10:05
- Reklama -
DomůZajímavostiKuřáky v roce 2024 čekají zásadní změny, které se přímo dotknou i...

Kuřáky v roce 2024 čekají zásadní změny, které se přímo dotknou i nekuřáků

Nejrozsáhlejší změny nejméně za poslední dekádu pro kuřáky i nekuřáky a dokonce i pro lidi, kteří nijak neužívají nikotin, přinese příští rok. Je dobré se připravit dopředu.

Od nového roku budou spotřební daň platit všechny spotřební výrobky s nikotinem, a v některých případech dokonce i bez něj. Výjimkou jsem jen léčiva. Nově se spotřební daň rozšíří hlavně na náplně do elektronických cigaret a na nikotinové sáčky. Ale i na všechny další, méně rozšířené výrobky, jako je šňupací tabák a podobně. Zatím spotřební daň platily jen cigarety, tabák k balení cigaret a do dýmek a zahřívaný tabák.

Zákaz prodejní podpory méně škodlivých alternativ cigaret

Začnou také platit zásadní omezení na prodejní podporu tabákových výrobků. Tato omezení však kvůli znění zákona zasáhnou i méně škodlivé alternativy cigaret jako je zahřívaný tabák. Navíc diskriminují prodejce v kamenných obchodech proti eshopům. V trafice tak už například nesmí existovat sleva na balení zahřívaného tabáku ale třeba ani náplní do elektronických cigaret, nesmí se k nim ani dávat žádné dárky včetně například klubových bodů. Žádná taková omezení ovšem neplatí pro e-shopy.

Aby však bylo vše komplikovanější, ani v eshopech se zákazníci o takových akcích nesmí dozvědět … pokud se ovšem nevztahují na náplně do elektronických cigaret nebo na nikotinové sáčky … ale zároveň se vůbec žádná omezení nevztahují na zahřívané bylinné výrobky. Ty se dokonce stále mohou prodávat lidem mladších 18 let … ale spotřební daň se z nich už platit bude.

Proti takto formulovaného zákazu se při přijímání konsolidačního balíčku ohradil Senát a přijal usnesení, kterým vyzývá vlády, aby se omezení prodejní podpory vztahovala pouze na spalovaný tabák a neomezovala přechod kuřáků na méně rizikové alternativy.

Spotřební daň na náplně do elektronických cigaret

Příští rok se z náplní do elektronických cigaret začne platit spotřební daň ve výši 2,5 Kč za mililitr náplně. A to bez ohledu na to, jestli obsahuje nebo neobsahuje nikotin. Spotřební dani podléhá každá tekutina určená do elektronických cigaret.

Jednorázové elektronické cigarety, jejichž prodeje v posledních dvou letech raketově narostly, se prodávají s náplněmi o dvou mililitrech. Dva mililitry obvykle mají také výměnné cartridge u e-cigaret s výměnnými pody. V obou případech se tedy platit spotřební daň 5 korun.

U doplňovacích elektronických cigaret se z předpřipravených náplní bude také odvádět spotřební daň 2,5 Kč za mililitr. Ty se obvykle prodávají po 10 mililitrech, daň tedy bude 25 korun. Daň se platí také z každého typu směsí prodávaných pro ruční míchání náplně, tedy nejen z nikotinové tinktury, ale i z bází a příchutí. Každá taková lahvička musí mít celní nálepku a musí odvést spotřební daň.

U elektronických cigaret platí, že spotřební daň odvádí každá tekutina pro ně určená bez ohledu na to zda obsahuje nebo neobsahuje nikotin.

Spotřební daň na nikotinové sáčky

Z nikotinových sáčku se bude od nového roku platit 40 haléřů za gram nikotinového sáčku. Pro typické balení nikotinových sáčků to znamená spotřební daň zhruba 6 korun za balení.

Spotřební daň na zahřívané bylinné výrobky

Od nového roku budou spotřební daň platit také na trhu nové zahřívané bylinné výrobky. To jsou náplně do zařízení na zahřívaní tabáku, vzhledem velmi podobné klasickým tyčinkám zahřívaných tabákových náplní. Místo tabáku ale obsahují například bylinnou směs s dodaným nikotinem.

Nižší spotřební daň na tabák do vodních dýmek

Spotřební daň se naučila rozeznávat tabák do vodních dýmek. Ten je velmi vlhký, a tak při stejném objemu tabáku váží mnohem víc než tabák pro ruční balení cigaret. Do teď přitom zákon mezi oběma druhy tabáku nerozlišoval. To se od nového roku změní a tabák do vodních dýmek bude mít výrazně nižší sazbu spotřební daně než klasický ruční tabák; ve srovnání s ním bude sazba pětinová.

Od kdy?

Nová pravidla pro spotřební daně budou nabíhat postupně během příštího roku. Spotřebitelé se s nimi setkají nejpozději od začátku října. V té době už nesmí být v prodeji žádný nikotinový výrobek, který by na sobě neměl celní nálepku potvrzující úhradu spotřební daně.

Od kdy platí nové sazby na cigarety, tabák a zahřívaný tabák?

Příští rok budou nové sazby spotřební daně platit až od 1. února. Projednávání daňového balíčku se dalo předpokládat až do konce roku, a tak vláda zodpovědně navrhovala platnost až od února, namísto obvyklého ledna, aby bylo možné stihnout tisk tabákových nálepek a výrobu nových tabákových výrobků. V dalších letech daňového kalendáře platí nové sazby již standardně od ledna.

Likvidace cigaret s loňským kolkem, tabákovou nálepkou

Nadále platí zákaz doprodávat cigarety a zahřívaný tabák, které zaplatily předchozí sazbu spotřební daně. Na každém tabákovém kolku je písmeno, které označuje přesnou sazbu daně, kterou ta která krabička zaplatila. Cigarety se můžou prodávat nejdéle tři měsíce od platnosti nové sazby, zahřívaný tabák měsíců šest.

Neprodané krabičky se pak musí od maloobchodníků stáhnout a pod celním dozorem zlikvidovat. Stahování je velmi náročný logistický proces, který pro obchodníky i pro stát představuje velkou manuální a administrativní zátěž. Likviduje se přitom zboží, které je kvalitativně bezvadné, jen je označené loňskou nálepkou. Směs tabáku, papíru a plastu z krabiček se skládkuje a případně spaluje, čímž vzniká přes 4 000 tun CO2 ročně.

Likvidace není ve většině zemí Evropské unie nutná a povinnou sazbu daně a v případě cigaret také pevnou cenu vytištěnou na kolku nahrazují jiné postupy, ať už je to velmi tradiční povinná cenová inzerce v novinách nebo modernější IT řešení.

Výběr spotřební daně

V letošním roce státní rozpočet získá ze spotřební daně na tabákové výrobky zhruba 52,5 miliardy korun, rozpočtováno bylo 65 miliard. V příštím roce je v rozpočtu plánován příjem 61,7 miliardy korun.

Za nižším inkasem spotřební daně stojí přechod kuřáků k méně zdaněným či zatím nezdaněným nikotinovým alternativám. Důvodem jsou také nákupy českých kuřáků v Polsku, kteří tím pádem odvádějí spotřební daň do polského rozpočtu. Letos zhruba každá desátá krabička cigaret spotřebovaná v Česku byla zakoupena v Polsku. Druhým důvodem je pokles prodeje cigaret na hranicích spotřebitelům z Německa a Rakouska, který historicky tvořil třetinu českého trhu. Příčinou je rychlý nárůst ceny cigaret na české straně hranice, která je nyní stejná jako v Rakousku, jen mírně nižší oproti Německu a až o 50 korun vyšší než v Polsku. Zhruba 80 % z ceny krabičky cigaret v trafice spotřebitel zaplatí za spotřební daň a za DPH.

Zdroje: redakce, JT International, vlada.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů