5.5 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 10:04
- Reklama -
DomůZdravíŠtěstí skončilo po 11 měsících. Adámek dostává injekce do míchy, rodině se...

Štěstí skončilo po 11 měsících. Adámek dostává injekce do míchy, rodině se změnil život

Osud bývá nemilosrdný. Poznali to i mladí manželé Klára a Samuel ze Sokolova. Když se jim před třemi roky narodil Adámek, byl to splněný sen. „Prožívali jsme nejšťastnější chvíle v našem životě. Bohužel to krásné období, kdy řešíte jen drobné starosti ohledně miminka, nám skončilo v jeho 11 měsících,“ začíná Klára své vyprávění. V tu dobu byla Adámkovi zjištěna míšní svalová atrofie a život se nám ze dne na den obrátil vzhůru nohama.

Míšní svalová atrofie je po svalové dystrofii druhým nejčastějším vrozeným nervosvalovým onemocněním. Projevuje se postupně progredujícím ubýváním svalstva a schopnosti se pohybovat. Postiženy bývají více dolní končetiny, nemocní mívají potíže s polykáním, později i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, protože ho ovlivňuje řada faktorů. Svalové atrofie postihují přibližně jedno z 10 000 dětí.

Injekce přímo do míchy

Když měl Adámek rok, musel v pražské Fakultní nemocnici Motol podstoupit náročnou léčbu Spinrazou – lékem, který zatím jako jediný dává malým pacientům naději na zmírnění postupu zhoršování onemocnění či dokonce zlepšení. „Jednou za 4 měsíce jej kvůli tomu na 2 dny hospitalizovali v nemocnici, protože tento lék se podává injekčně přímo do míchy,“ uvádí maminka.

Zároveň dodává, že v květnu předminulého roku pak Adámek v Motole absolvoval další léčbu, po které bylo třeba začít pravidelně a intenzivně rehabilitovat. „Proto jsme Adámkovi hned od září zařídili poměrně nákladné neurorehabilitační cvičení, chodíme pravidelně na plavání a hipoterapii. Odměnou nám jsou za to ale velké pokroky. Dnes už se syn zvládne sám posadit a pomalu leze po čtyřech.“

Pomáhají jim andělé

Náklady na kompenzační pomůcky, které Adámek potřebuje pro svůj rozvoj, neurorehabilitace, které se pohybují v řádech desetitisíců, další rehabilitace, ale i samotné dojíždění do Prahy za lékaři je pro rodinu velmi nákladné. Proto jí začali pomáhat i Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Pravidelné měsíční příspěvky, které od Dobrých andělů dostáváme, používáme na Adámkovy rehabilitace, nákup různého zdravotnického materiálu a pomůcek, ale také na nákup benzínu a zajištění celkového chodu domácnosti. Jen díky nim máme finanční jistotu, a tak svou energii můžeme věnovat Adámkově léčbě. Velmi si ceníme jejich pomoci a z celého srdce jim za ni děkujeme,“ dodává paní Klára.

Pomáhat můžete i vy

Pokud byste se chtěli stát Dobrými anděly i vy a začít pomáhat rodinám s podobně těžkým osudem, jako má rodina malého Adámka, je to jednoduché. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz, nastavit pravidelný příkaz a začít přispívat částkou, jejíž výše je zcela na vás. Nadace Dobrý anděl odevzdá veškeré vaše příspěvky rodinám do posledního haléře.

Zdroje: redakce, Dobrý anděl

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů