30.4 C
Prague
Středa, 10 července 2024, 4:07
- Reklama -
DomůZdravíNemoc, kterou může mít každý: Nebýt těhotenství, už tu asi nejsem, říká...

Nemoc, kterou může mít každý: Nebýt těhotenství, už tu asi nejsem, říká Zuzana

Na svoji nemoc přišla náhodou, předtím se totiž nijak neprojevovala. Může to tak být prakticky u kohokoli z nás. Že štítná žláza není v pořádku, zjistila lékařka Zuzany Podhajské (47) během rutinní prohlídky. V té době byla Zuzana těhotná a po dotazu endokrinoložky, zda jí vůbec někdo v těhotenství zkontroloval štítnou žlázu, odpověděla, že ne. Dnes ví, že měla obrovské štěstí.

Lékařka hned udělala vyšetření a zjistila, že paní Zuzaně nefunguje štítná žláza tak, jak má. „Nepociťovala jsem žádné potíže, ale diagnóza mě nepřekvapila, protože problémy se štítnou žlázou měla moje babička i maminka,“ popisuje Zuzana.

Štěstí, že to bylo v těhotenství

To, že lékařka objevila potíže u Zuzany v těhotenství, bylo velké štěstí, protože snížená, nebo naopak zvýšená funkce štítné žlázy u těhotných může způsobovat potraty, předčasné porody a další komplikace. „Od té chvíle jsem brala pravidelně léky na hypotyreózu (sníženou funkci štítné žlázy) a sledovali mě na endokrinologii,“ pokračuje Zuzana. O dva roky později se jí na žláze objevil dokonce uzel.

Protože stále rostl, lékaři se rozhodli, že jej Zuzaně operativně odstraní, a tak se i před čtyřmi lety stalo – zůstal jen pravý lalok. „Léčbu mi nijak výrazně neupravili a já se cítím stále stejně – dobře,“ komentuje Zuzana.

Trvalo to pět měsíců

Před dvěma roky prodělala covid-19. Mírně, pouze s doznívající únavou. „Měla jsem zvýšené teploty a bolela mě záda. Na PCR testech jsem vykazovala pozitivitu ještě dalších šest týdnů. Naštěstí jsem mohla pracovat z domu,“ vzpomíná. Na začátku listopadu šla na obvyklou prohlídku k endokrinologovi a vyšetření ukázalo „rozházené“ hodnoty, hormon štítné žlázy – tzv. TSH (thyreotropní) – byl nižší, pod normou.

Za pět měsíců se hodnoty zase pomalu vrátily k normálu. „Podle mě je rozházela infekce, naštěstí stačilo počkat a vše se srovnalo,“ říká Zuzana, která kromě své obvyklé práce chodí na víkendy vypomáhat jako zdravotní sestra na urgentní příjem jedné z pražských nemocnic.

Učí se hrát na fagot

Zuzana Podhajská má dva syny, ráda chodí delší trasy, zpívá ve sboru a před několika lety se rozhodla, že se naučí na fagot.

„Tento nástroj jsem obdivovala už delší dobu, ale když jsem před třemi lety viděla, jak na něj hraje fagotista přímo přede mnou v orchestru, rozhodla jsem se si jej pořídit a učit se na něj,“ dodává s úsměvem. Nemoc štítné žlázy ji naštěstí v práci ani v koníčcích nijak neomezuje.

Zdroje: redakce, Zuzana Podhajská

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů