16.8 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 11:06
- Reklama -
DomůZajímavostiČesko pod dohledem USA: Kratom regulujte, vzkazují. Je v tom ale háček

Česko pod dohledem USA: Kratom regulujte, vzkazují. Je v tom ale háček

Američané varují Českou republiku před zákazem přírodní látky kratomu, a namísto toho vyzývají k její regulaci. Tento apel podporuje i téměř sedmnáct tisíc českých občanů, kteří podepsali petici za regulaci kratomu.

S rostoucím počtem nových látek na trhu je nutné vytvářet legislativu, která pružně reaguje na tyto výzvy. Významnou roli v tomto procesu hraje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, který je nyní ve středu diskuse o regulaci kratomu.

Ačkoliv legislativu o psychomodulačních látkách, která by kratom znepřístupnila mladistvým, nedávno dokončil meziresortní tým Návykové chování kolem Jany Michailidu a Viktora Mravčíka, ministr zdravotnictví se zatím vyjadřuje pro přidání kratomu na seznam zakázaných látek. „Paragrafové znění, na němž pracujeme s Jindřichem Vobořilem, Viktorem Mravčíkem a Petrem Plevou, je hotovo a řešíme již jen drobné připomínky Ministerstva zdravotnictví, přičemž předložení do sněmovny očekáváme v září tohoto roku s předpokládanou platností od ledna 2024. S dočasným zákazem nesouhlasíme zvláště proto, že prokazatelně vede uživatele k předzásobení se. Tito uživatelé by následně mohli být v krajním případě odsouzeni až na několik let vězení, jelikož mají v držení tak zásadní množství této látky,“ vysvětlila Michailidu.

Potřebujeme pružnou reakci

Válkova pozice vyvolává kontroverzi, neboť se zdá, že odporuje svým dřívějším prohlášením. Na trhu se objevují stále nové látky, třeba přírodní z jihoamerických pralesů. Potřebujeme legislativu, která bude pružně reagovat,“ uvedl pro Deník v lednu tohoto roku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na téma regulace kratomu.

Jasné stanovisko vůči regulaci vyjádřila rovněž Válkova strana, TOP 09. „Ráda bych Vás ujistila, že TOP 09 nemá zájem o plošný zákaz kratomu, ale naopak podporujeme regulaci této látky,“ uvedla poslankyně za TOP 09 Martina Ochodnická v reakci na emaily, které zákonodárcům a senátorům rozesílali uživatelé kratomu.

Neudělejte stejnou chybu

Aktuálního dění kolem kratomu si všimli i na mezinárodním poli. „Regulace prodeje kratomu dávno přesáhla hranice České republiky. Vlády Holandska, Belgie nebo i Německa bedlivě sledují, jak si Česká republika s touto výzvou poradí. Regulace kratomu tak neovlivní pouze tuzemsko, nýbrž přístup k problematice v celé Evropské unii,“ nastínil zmocněnec Evropské kratomové aliance pro vládní záležitosti Jakub Zientala.

Česká republika však není jen pod evropským drobnohledem, debatu kolem kratomu zaznamenali i ve Spojených státech, kde se v souvislosti s touto látkou před několika lety nacházeli ve velmi podobné situaci.

České republice doporučují, aby neudělala stejnou chybu jako tehdy zhruba deset amerických států a kratom regulovala. „Většina států tehdy kratom nezakázala, což se ukázalo být správným přístupem. Zbylé státy pak kratom postupně opět legalizují. Je to důsledek skutečnosti, že politika v oblasti kratomu ve Spojených státech zohledňuje veřejné zdraví jako celkem a řídí se aktuálními a spolehlivými vědeckými důkazy a nikoli emocemi, dojmy a úmyslně překroucenými„důkazy“. České republice bychom tímto rádi nabídli spolupráci a naše vědecké zdroje v řešení této problematiky,“ uvedl člen užšího vedení Americké kratomové asociace Mac Haddow.

V momentě, kdy je na stole připravený adekvátní právní rámec, se zdá, že jakýkoli zákaz kratomu by byl zcela nepochopitelným krokem. „Zákon o psychomodulačních látkách je hotový. Neexistuje jediný racionální důvod pro zákaz kratomu. Pan ministr Válek jasně deklaroval, že pro regulaci kratomu potřebuje právní rámec. Ten má nyní k dispozici, přesto chce kratom zakázat. Za nás jde o naprosto nepochopitelný, iracionální a neobhajitelný krok,“ uvedl člen dozorčí rady ČSAK Lukáš Pfeffer.

Za zásoby do vězení

Tento názor sdílí i odborná veřejnost v čele s Národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, který varuje před negativními důsledky zákazu.

Pro desetitisíce uživatelů v České republice by znamenal výrazné snížení kvality života nebo jejich kriminalizaci. „V Česku jsou desetitisíce uživatelů kratomu, kdybychom  tuto látky zakázali, většina z nich se bude předzásobovat, dokud budou ještě legální. A v okamžiku, kdy by zákon začal platit, vytvořili bychom rázem v Česku početnou skupinu lidí, které by reálně podle zákona o návykových látkách hrozil trest odnětí svobody od pěti do dvanácti let,“ poukázal na jeden z problémů Vobořil.

Společnost se tak musí rozhodnout, zda chce kráčet cestou regulace, nebo čelit potenciálně katastrofálním důsledkům zákazu. „Kratom je potřeba znepřístupnit dětem, zajistit, aby podléhal přísné kontrole a uživatelé byli informováni o dávkování a rizicích spojených s užíváním. Cesta zákazu – byť dočasného -, by však znamenala, že se prodej přesune na černý trh a stát ztratí příležitost mít nad kratomem dohled. Zvažované kroky ministerstva zdravotnictví, které o zákazu uvažuje, proto v tuto chvíli nepovažuji za šťastné a doufám, že se prioritně projedná chystaná novela, která by trhu s kratomem nastavila jasné mantinely. Zákaz není řešením,“ doplnil europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Zdroje: redakce, citovaní politici a odborníci, tisková konference, Deník

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů