DomůZdravíKoupání může způsobit kožní problémy. Jak vypadá vyrážka z chlóru, vysvětluje dermatolog

Koupání může způsobit kožní problémy. Jak vypadá vyrážka z chlóru, vysvětluje dermatolog

K létu patří často i větší intenzita koupání v bazénech. Mnoho lidí má ale po chlorované vodě nepříjemně napjatou pokožku a intenzivní pocit suché kůže. Často se pak může objevit i vyrážka, za kterou stojí právě chemikálie obsažené v bazénové vodě, a to především chlór.

Jak poznáte, že máte nepříjemnou kožní vzpomínku na chlór? „Vyrážka je načervenalá a může nepříjemně svědět. Zpravidla se objeví pár hodin po koupání v bazénu či vířivce. Ve vážnějších případech může přejít i v kopřivku. Nejčastější příznaky jsou zarudnutí, citlivost a zánět pokožky, svědění, vřídky nebo již zmiňovaná vyrážka. Mohou se objevit i šupinky nebo strupy,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Kombinace chlóru a vody může způsobit podráždění

„Je dobré si upřesnit, že vyrážka způsobená chlórem není alergickou reakcí, ale jde o formu iritační dermatitidy. Vlastně se jedná se o takové menší „chemické spálení“, které je způsobeno přecitlivělostí na chlór. A ten vysušuje kůži, což může zhoršit jakékoli další podráždění či citlivost kůže. Pokud se totiž chlór spojí s vodou, tak vytvoří kyselinu chlornou, která může ovlivnit kožní bariéru u citlivých lidí, což způsobuje suchost a podráždění. Čím tedy máte citlivější pokožku tím kratší dobu buďte v chlorované vodě,“ říká odborník z Perfect Clinic Dermatology.

Mažte si pokožku i před plaváním

V rámci prevence je dobré (i když nejste citlivý na chlór) se před bazénem vysprchovat, protože tím ze sebe smyjete špínu či bakterie, které by mohly negativně reagovat s chlórem. „Po koupání se pak hned nezapomeňte pořádně umýt pod sprchou, odstraníte tím zbývající stopy chemikálií z bazénu. Na pokožku (nejlépe do tří minut od vysprchování), naneste kvalitní hydratační krém, tím nahradíte vlhkost, kterou z pleti odstranil chlór. Skvělým pomocníkem bude i obyčejná vazelína, protože umí skvěle promastit. Vazelínu si na pleť dejte i před koupáním, vytvoří na vás kožní bariéru. Máte-li již začínající vyrážku, tak se doporučuje pár dní po koupání aplikovat krémy s hydrokortizonem (jsou volně prodejné).“

Vitamín C pomáhá

Dobrým (nejen) letním pomocníkem po koupání je dle odborníka i vitamin C. Ten může neutralizovat chlór a snížit jeho účinky. Kupte si vitamín C ve spreji nebo si ho dejte do rozprašovače a po každém koupání použijte na pokožku.

Vířivka může způsobit infekce

„Dalším nehezkým „suvenýrem“, který si můžete odnést z koupání (především v teplé vodě ve vířivce) je infekce bakterií Pseudomonas aeruginosa (tzv. Hot tub rash), přežívajících v silně chlorovaných bazénech a v teplé vodě ve vířivce Tato infekce se projevuje červenými svědivými pupínky na hlavě kolem vlasových kořínků. Ve vážnějších případech může dojít i k zvýšení teploty či zánětu uší. Choďte tedy do vířivek na místech, kde víte, že je voda pravidelně čištěná.“ Nebuďte v nich zbytečně dlouho a před a po použití se vždy pořádně vysprchujte. Ve vířivce se nikdy nepotápějte.

K vodě jedině v žabkách

Častými problémy u bazénů je i výskyt plísní, nebo kontakt s viry, co způsobují bradavice.  „Teplé a vlhké prostředí bazénů a vířivek je ideální pro růst plísní a kvasinek, které mohou způsobit kožní infekce. Nebo se můžete také nakazit z vlhké podlahy viry, které způsobují bradavice. Noste proto vždy na koupališti (i ve sprchách, nebo sauně) na nohách vhodné boty,“ doplnil Kačer.

Zdroje: redakce, odborný garant dermatolog MUDr. Jan Kučer

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů