DomůZajímavostiVýběr nejlepších životopisných filmů: Šokují i inspirují

Výběr nejlepších životopisných filmů: Šokují i inspirují

Jsou filmy pro zábavu, odpočinek a třeba i k zamyšlení. Žánr životopisných snímků je obzvlášť oblíbený, protože často hlavního hrdinu známe nebo se hlouběji identifikujeme s jeho zajímavým příběhem, když tušíme, že opravdu existoval. Jaké životopisné filmy patří vůbec k těm nejlepším?

Když sledujeme příběh, který se skutečně odehrál, jistě je náš zájem a prožívání dramatu mnohem intenzivnější. Životopisné filmy zároveň suplují lidem, kteří nemají tak silný vztah k literatuře, knihu, a tak se o zajímavé osobnosti to podstatné dozvědí právě z filmu. Byť autoři vždy potřebují dělat ve vyprávění zkratku a film nikdy nepojme tolik jako kniha, existuje dlouhá řada výjimečných snímků, jejichž kvalita přežile léta. O jakých filmech je řeč?

Schindlerův seznam

O tom, že je Steven Spielberg filmový génius, snad nemůže vůbec nikdo pochybovat. Jeho široké spektrum témat udivuje diváky kin už několik desítek let. Za svoji bohatou kariéru se tak přirozeně nemohl vyhnout životopisným filmům. Ten bezkonkurenčně nejhodnotnější je Schindlerův seznam.

Příběh bohatého obchodníka a člena nacistické strany Oskara Schindlera je hluboce inspirativní. Během druhé světové války byl ochotný obětovat celé své jmění, aby zachránil 1 100 životů převážně židovského obyvatelstva. Černobílý snímek zaslouženě vyhrál sedm Oscarů včetně ceny za nejlepší film a režii.

Nedotknutelní

Populární a všemi milovaná francouzská komedie Nedotknutelní také reflektuje příběh, který se opravdu stal. Zápletka je postavená na nepravděpodobné souhře dvou zcela odlišných osobností ze zcela rozdílných pólů společnosti.

Bohatý osamělý aristokrat je upoután na invalidním vozíku. Propadá depresím a přestože z materiálního pohledu může mít cokoli, nemožnost se svobodně pohybovat mu pochopitelně bere chuť do života. Vše se změní ve chvíli, kdy si jako opatrovníka vybere muže černé pleti, který pochází z nebezpečného předměstí Paříže a v současné chvíli byl popuštěn z vězení.

Na první pohled nesourodá dvojice si navzájem předává odlišnosti jako cenné poklady, které je navzájem obohacují. Vzniká tak překvapivě harmonický vztah. Muž z vyloučené sociální vrstvy ochutnává bohatství a normální život a rezignovaný aristokrat z deprese rozkvete díky bezprostřednosti a opravdovému prožívání života.

Rivalové

Americký režisér Ron Howard má evidentně talent zaujmout publikum filmy, které vycházejí z příběhu opravdových postav. Úspěchy sklízel s filmy jako Apollo 13, Čistá duše, Duel Frost/Nixon a v neposlední řadě také snímkem Rivalové z prostředí závodů formule 1.

S uhrančivou rychlostí prolétneme nejpodstatnější díl kariéry dvou rivalů Nikyho Laudy a Jamese Hunta. Souboj protikladů, souboj rychlých strojů, ale také našich preferencí. Komu vlastně fandíte vy? Stačí se podívat a potvrdit svoje sympatie. Snímek Rivalové vás bude bezpochyby bavit.

Amadeus

Byl by hřích si v podobném přehledu nepřihřát českou kulturní polívčičku. Vrcholné dílo režiséra Miloše Formana sice produkčně vzniklo jako americký velkofilm, ale česká stopa je na tomto úžasném díle nepřehlédnutelná.

Kameraman Miroslav Ondříček, výtvarný kostymér Theodor Pištěk a Karel Černý za výpravu. To je jen několik českých jmen, které se podílely na vzniku unikátního pohledu na rivalitu geniálního Wolfganga Amadea Mozarta a dvorního skladatele císaře Josefa II. Antonia Salieriho. Unikátní dílo totiž vzniklo v Praze za podpory několika desítek českých „dělníků” filmu. Nucený emigrant se tak vrátil do své vlasti, aby zde vytvořil nezapomenutelné umělecké dílo o životě nezkrotně geniálního skladatele.

Zdroje: csfd.cz, ceskatelevize.cz, amadeus.com

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů