4.3 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 5:04
- Reklama -
DomůOsobnostiTajemství Billa Gatese: Táta je škrt, dětem dá jen pár milionů

Tajemství Billa Gatese: Táta je škrt, dětem dá jen pár milionů

Zakladatel společnosti Microsoft má dle magazínu Forbes majetek v hodnotě 110 miliard dolarů. Je však známý svojí velkorysou podporou v oblasti charitativní činnosti. Přesto může i on mít tajemství. Co všechno jste možná o Billu Gatesovi nevěděli? 

Už ve svých 17 letech vytvořil program pro tvorbu školních rozvrhů, za který inkasoval 4 200 dolarů. Bill Gates nebyl dítě z nuzných poměrů. Syn firemního právníka, učitelky a členky správní rady First Interstate Bank studoval na exkluzivní soukromé škole v Lakeside school. Zde se také naučil programovat. Tady se také setkal s Paulem Allenem, který stál u zrodu slavného Microsoftu. 

Harvardovu univerzitu již nedokončil, ale rozvinul zde další potřebné znalosti v oblasti programování. Kromě toho žil na stejné koleji jako nynější ředitel Microsoftu a dlouholetý přítel Steve Ballmer. V roce 1975 už s Allenem zakládá firmu Micro-soft, později Microsoft Corporation a pohádkový byznys, který v podstatě pomohl změnit svět, mohl začít. 

Jeho produkty dpoužívá dnes skoro každý a dodnes je v počítačovém oboru jeho firma bezkonkurenční jedničkou. Bill Gates tak disponuje takřka neomezenými finančními prostředky. Jak je využívá a co o něm možná vůbec nevíte?

Táta lakomec

Určitě mnoho lidí na této planetě napadlo: „Co kdybych se narodil jako dítě Billa Gatese?” Zaručený pohádkový život však není tak jednoznačný. Ze 110 miliard dolarů, kterými disponuje, připadne každému z jeho dětí „pouze” 10 milionů dolarů (218 milionů Kč)

Přestože se jedná o částku, na kterou jen málokdo z nás dosáhne za celý život, v kontextu toho, kolik tatínek Gates vlastní, je to překvapivě nízké číslo. Jeho tři děti si tak o miliardách musí nechat zdát. Tímto krokem je snaží motivovat, aby nespoléhaly jen na zděděné peníze, ale samy se realizovaly a byly aktivní v investicích a podnikání. 

Hypermoderní domov

Tak tato kapitola ze života Billa Gatese je zrovna velmi dobře známá. Jeho pohádkové bydlení je opravdu luxusní palác 21. století. Možná však nejste srozuměni se všemi hypermoderními detaily, které jeho sídlo ležící u jezera Lake Washington skrývá za zdmi domu a za stromy, stojícími na rozsáhlém pozemku. 

Samotný dům byl budován dlouhých sedm let a pracovalo na něm 400 dělníků. Hodnota sídla zvaného Xanadu 2.0 je odhadována na 150 milionů dolarů. Neuvěřitelných 6 100 m2, na kterých tento dům leží, je dle dostupných informací opravdu umělecké dílo. Jen televizory, které promítají oblíbená umělecká díla či fotografie, by v souhrnu stály 3 miliony korun. 

Kdo jiný by také mohl svůj dům proměnit v technologicky propracovaný bunkr. Například hudba s vámi půjde celým domem v hlasitosti, která je vám co nejpříjemnější. Teplota místností se mění na základě preferencí hosta a systém je sám schopen podobné informace přetvořit v pohodlnou službu.

Mnoho tajných komnat si však Bill Gates schovává jenom pro sebe a své nejbližší. Vývoj technologií jde zároveň pořád kupředu, takže lze předpokládat, že i bůh IT světa nenechává svoji domácí výbavu stárnout

Leonardův spis

Není vůbec žádným překvapením, že Bill Gates sbírá různá umělecky hodnotná díla. Jedno ale září nad všemi. V roce 1994 se neostýchal utratit 30 milionů dolarů za tzv. Codex Leicester. Tento vědecký text vytvořil sám velký Leonardo Da Vinci. Experti však odhadují, že cena této cenné archiválie stoupla skoro o 20 milionů dolarů. 

Nebyl by to Bill Gates, který by vlastnictví tohoto unikátního díla z pera jednoho z největších umělců historie nezužitkoval. Pro přehlednou prezentaci i ostatním vytvořil aplikaci, kde se můžete alespoň v digitální podobě podívat, jak si Da Vinci zapisoval svoje nápady či plány, jak realizovat svoje vynálezy. 

Sám Bill Gates o celém kodexu prohlásil, že Da Vinci tento spis používal tak, jak dnes využíváme počítačové notebooky.

Rozvrh podle vlastního gusta

Výše zmíněná informace o prvním velkém projektu Billa Gatese, kdy realizoval program rozvrhů, skrývá ve skutečnosti velmi zajímavou pikantnost. Sám ho totiž upravil tak, aby chodil na kurzy s atraktivními spolužačkami. 

Ve škole však díky své inteligenci využíval i jiné příležitosti, které byly za hranicí pravidel. S dalšími spolužáky měli jen omezený čas na práci se systémem PDP-10. Parta mladých programátorů omezení nerespektovala. Škola jim po zjištění tohoto prohřešku na nějakou dobu dokonce zakázala systémy využívat. 

Po uplynutí trestu mladíci nabídli společnosti CCC, která systém vytvářela, že budou ve svém volném čase nacházet chyby ve zdrojových kódech. Tato spolupráce fungovala několik let. Když se škola dozvěděla o šikovnosti Billa Gatese, nabídla mu k realizaci již zmiňovaný program pro rozvrhy.

Zdroje: Forbes, cnn.com, nypost.com

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů