12.5 C
Prague
Sobota, 13 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZajímavostiPodskalské strašidlo děsilo Pražany. Vyšetřování policie pak udělalo z lidí blázny

Podskalské strašidlo děsilo Pražany. Vyšetřování policie pak udělalo z lidí blázny

Pražských legend a pověstí je nespočet, ale jen málo z nich se stalo seriózním podnětem k vyšetřování policií. Jedna taková vypráví i o strašidlu v dnes již zaniklé vesnici v Podskalí. Není to tak dávno, co byli místní občané paralyzováni strachem a bezpečnostní složky se musely činit. Jaký výsledek přineslo hledání strašidla? 

Podskalí v blízkosti Vltavy a bájného Vyšehradu už nevypadá tak jako na konci 19. století. Na v podstatě zaniklou vesnici si dnes můžeme vzpomenout pouze skrze literaturu, pověsti, fámy a příběhy.

Existuje však dům, který jako jeden z mála přežil asanaci tohoto magického místa. Podskalská celnice je drobnou ochutnávkou minulosti místa, kde žili a pracovali převážně voraři a hlavním obchodním artiklem bylo dřevo převážené přes Vltavu, led a těžba písku ze dna Vltavy. V těchto místech se však odehrála velmi kuriózní událost. Naplno se zde rozmohl strach ze strašidla. V tomto případě se nejedná o lacinou povídačku, ale reálný problém, který musela řešit i policie.

U Turků

Začátek prosince roku 1874 byl pro obyvatele Podskalí obzvlášť specifický. V místní ohradě s názvem U Turků se začal ozývat tajuplný hluk, který připomínal zvuk dětské trubky. Vždy po jedenácté večerní se tento děsivý moment opakoval a lidé se zcela logicky kolem místa ze zvědavosti shromažďovali, aby tomuto podivnému zvuku přišli na kloub. 

Zvědavost všechny velmi brzo opustila a přišel zcela pochopitelný strach. Místní rozsvěceli hromničky a postupně se báli vyjít na ulici. V podstatě ihned se začalo hovořit o tom, že vše má na svědomí strašidlo. Událost to byla tak významná, že k řešení nastalé situace byla vyzvána policie. Ta neváhala a pustila se do díla. Za doprovodu stovek zvědavců vtrhli do ohrady U Turků, kde zpřeházeli veškeré dřevo, aby odhalili zdroj tohoto děsivého zvuku připomínajícího příšerné troubení na lesní roh.

Pod dřevem se nenašlo nic jiného než několik mrouskajících koček, a tak strach vystřídal výsměch místních obyvatel vůči policii, která dav velmi rychle rozehnala. Strašidlo se tak nenašlo, ale legenda byla na světě.

Kouzlo literatury

O proslulost tohoto podskalského strašidla se postaraly dvě významné osobnosti české literatury. Ignát Herrmann a Popelka Biliánová. O několik desítek let později zpracovali tuto událost do literární podoby. Jejich kouzelné příběhy, které vzpomínaly na starou Prahu, tak nemohly opomenout ani tento incident z Podskalí. V jejich podání se jedná o roztomilou kuriozitku z unikátního prostředí vorařské a dřevařské čtvrti. Dnes zaniklá vesnice v Podskalí tak ožívá v povídání z dob, kdy místní lidé ještě věřili na strašidla. 

Samotné Podskalí postihla asanace, která byla nejvýraznější po ohromných povodních v roce 1890, kdy se rozhodlo Prahu chránit vysokou nábřežní zdí. Náplavka odřízla historické domečky od Vltavy a ohrady se dřevem byly zrušeny. Následovala tak výstavba velkých činžovních domů. 

O to větší službu tak spisovatelé učinili, když ve svém díle připomínají kuriozity a pověsti ze zaniklého místa, kde vznikla opravdová panika z přítomnosti podskalského strašidla.

Zdroje: redakce, dejinyasoucasnost.cz, stoplusjednicka.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů