DomůOsobnostiSebevražda Karla Svobody dodnes vzbuzuje otázky. Možná se jí dalo zabránit

Sebevražda Karla Svobody dodnes vzbuzuje otázky. Možná se jí dalo zabránit

V dějinách české populární hudby asi nenajdeme tak talentovaného tvůrce hitů, jakým byl Karel Svoboda. Jeho hudba se rozezněla v mnoha filmech, muzikálech, ale hlavně v písních našich nejpopulárnějších zpěváků včetně Karla Gotta. Karel Svoboda však odešel brzy a ke všemu dobrovolně. Mohlo se tomu nějak zabránit? 

Deprese umí člověka dohnat až do těch největších krajností. Podle manželky Venduly Svobodové byl geniální skladatel připraven na víkend o samotě, kdy bude přemýšlet a skládat hudbu. Nikoho pravděpodobně nenapadlo, že jeho myšlenky se propadnou do těch nejtemnějších pocitů, které člověk může zažít. Šlo sebevraždě Karla Svobody nějak zabránit?

Muzikant zubařem

Klidně se mohlo stát, že Karel Svoboda nebude hudebním skladatelem, ale rovnou zubařem. Studoval totiž obor stomatologie na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Hudba si však v jeho primárním zájmu našla místo v podstatě okamžitě.

Už od dětství hrál na klavír a v roce 1963 si založil bigbeatovou kapelu Mefisto, která pravidelně účinkovala v Laterně magice a později v divadle Rokoko.

Postupně za svoji kariéru spolupracoval s opravdovými veličinami populární hudby. Jednalo se o taková jména jako Helena Vondráčková, Hana Zagarová, Eva Pilarová, Waldemar Matuška, Jiří Schelinger, Jana Kratochvílová a hlavně Karel Gott. S novou generací přišly i nové hudební příležitosti. Jednak spolupracoval s Michalem Davidem, ale třeba také s Ivetou Bartošovou.

Tragédie

Život Karla Svobody provázel kariérní úspěch, ale také mnoho tragických událostí. Ta první vyústila v roce 1993, kdy zemřela jeho první žena Hana. Podlehla rakovině a tvůrčí proces obklopen láskou dostal první vážnější zádrhel. Své zoufalství, smutek a stesk obtiskl do tvorby úplně prvního původního muzikálu v Česku, kterým byl veleúspěšný Dracula.

V roce 1995 se znovu oženil s mladou začínající modelkou Vendulou Horákovou. Okolí kolem Karla Svobody ji podezřívalo z toho, že je zlatokopka, ale skladatel se po tragickém a temném období opravdu zamiloval.

Hned v roce 1996 se jim narodila dcera Klára, ale na světě zůstala jenom 4 roky, kdy zemřela na leukémii. Drsná životní rána se nikdy nezahojila. Svoboda propadl ještě do větší deprese a ani narození syna Jakuba už mu nepomohlo bojovat s vnitřními démony.

Sebevražda

A tak se špatný duševní stav slavného skladatele naplnil. Mezi jeho kamarády a nejbližšími spolupracovníky prosakovaly signály o tom, že Karel Svoboda na veřejnosti nasazuje masku, ale uvnitř prožívá velké trápení. Hluboké deprese vyústily v šokující událost. Ta se stala 28. ledna 2007. Tehdy byl nalezen venku před garáží, oblečen v domácím oděvu, s prostřelenou hlavou. 

Žádný dopis na rozloučenou, žádné vysvětlení. Zcela pochopitelně se kolem jeho smrti vyrojilo hned několik spekulací, které neušetřily ani jeho ženu Vendulu. Muž, který se o svých duševních pochodech skoro nikomu nesvěřoval, však pravděpodobně ukončil svůj život dobrovolně. 

Údajně ještě den předtím volal svému příteli docentu Janu Malému, který tehdy pracoval jako ředitel IKEM. Telefonát však vzala manželka a podruhé už mu hovor od Karla Svobody nezazvonil. Jen těžko se lze domnívat, že by měl hovor spásný efekt. Možná by jeho smrti zabránil, možná by jen oddálil nevyhnutelné. A tak za podivných okolností odešel jeden z nejúspěšnějších skladatelů své doby.

Zdroje: redakce, idnes.cz, frekvence1.cz, blesk.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů