7.7 C
Prague
Sobota, 2 března 2024, 8:03
- Reklama -
DomůZajímavostiFanatická první dáma Hitlerova Německa: Magda Goebbels byla pro vůdce důležitá

Fanatická první dáma Hitlerova Německa: Magda Goebbels byla pro vůdce důležitá

Válka už byla skoro u konce. Adolf Hitler společně s druhým mužem Třetí říše Josephem Goebbelsem čekali na smrt v podzemním bunkru v Berlíně. Rudá armáda téměř klepala na dveře a oba muži se společně se svými nejbližšími rozhodli spáchat sebevraždu. Magda Goebbels učinila otřesný čin, když zavraždila všechny svoje děti.

Magda Goebbels byla vždy oddaná ideologii, které bezhlavě propadla. V minulosti tak zkoušela buddhismus, ale dokonce sionismus. Podobně se tak stalo ve chvíli, kdy se v roce 1930 zatoulala na stranickou akci NSDAP. 

Jeden z řečníků na této akci byl Joseph Goebbels a Magda jeho projevu absolutně propadla. Díky tomuto náhodnému setkání se stala nadšenou nacionální socialistkou a ještě pod svým jménem z prvního manželství – tedy Magda Quandt vstoupila do NSDAP. 

První dáma Třetí říše

Magda se tak ve strukturách nacistické strany začala angažovat opravdu poctivě. Nejdříve se stala vedoucí místní organizace žen a pak se sama ochotně přihlásila do sídla vedení strany, aby byla co nejblíže špičkám nacistického ledovce. 

Povedlo se a Magda začala pracovat přímo s Goebbelsem, kde pro něj dělala jako osobní archivářka. V té době oblíbenec Adolfa Hitlera žil požitkářsky a nevedl s žádnou ženou hluboký a dlouhodobý vztah. S Magdou to však bylo jiné a postupně si oba projevovali sympatie. 

Z Goebbelsova deníku je jasné, že milostný vztah se naplnil 15. února roku 1931. Tyto deníky jsou obecně plné svědectví o jeho milostných avantýrách. Zároveň z něj je patrné vydedukovat, že s Magdou nebylo lehké pořízení. V jednom zápisku dokonce zmínil, že je bezcitná. 

Když se vztah začínal komplikovat, ujmul se slova Hitler. Ten kvitoval její zápal a oběma sdělil, že nejvýhodnější bude, když se vezmou. Stalo se tak 19. prosince 1931. Nevlastní otec Magdy byl žid, a tak se od této chvíle přestal se svojí adoptivní dcerou vídat. 

Milovala Hitlera

Magda byla bezhlavě zamilovaná hlavně do Adolfa Hitlera a jeho kult osobnosti evidentně fungoval i v každodenním styku. Hitler velmi rád Goebelsovy navštěvoval i proto, že mu Magda velmi ráda vařila vegetariánské pokrmy. Byt Magdy Goebbels se tak stal důležitým útočištěm i pro Adolfa Hitlera. 

Vedle toho postupně rostl také politický význam Goebbelse, pro kterého Hitler speciálně vytvořil ministerstvo lidové osvěty a propagandy. Goebbelsovi se natěhovali do Leopoldova paláce a celkem spolu zplodili šest dětí. Všechny mají v kolonce úmrtí stejné datum, a to jen kvůli své ideologicky fanatizované matce. 

Konec války

Magda Goebbels byla vždy upravená, elegantní a potrpěla si na drahé oblečení a šperky. V jádru však naplňovala nacistický předpoklad ženy hospodyně. Tyto dva póly se v ní poněkud praly, ale ona byla pro dobro a myšlenky říše učinit cokoli. O tom, jak zahleděná je do šíleného plánu Adolfa Hitlera, dokázala na úplném konci války. 

Když nacisté otočili celý svět vzhůru nohama a postupně se jim jejich šílený plán začal hroutit, bylo jasné, že nejvýše postavené politické postavy čeká tvrdý soud a pravděpodobně také smrt. Hitler si na poslední chvíli vzal svoji družku Evu Braunovou a společně také spáchali sebevraždu. 

Podobně to měla vymyšlené i Magda. Údajně nesnesla pomyšlení na to, že její děti budou vyrůstat v jiném režimu než v tom, který chtěli zavést pod názvem Třetí říše. Tato ideologická otázka ji dovedla k ohavnému činu, který nemá obdoby.

Všech šest svých děti nejdříve nechala uspat látkami schovanými v kakau a ve spánku jim při asistenci lékaře Ludwiga Stumpfeggera vložila do úst kyanidové kapsle. Jiná verze tvrdí, že jim měl do těla píchnout morfium sám Goebbles. 

Magda Goebbels se následně společně se svým manželem před bunkrem, kde se Joseph zastřelil, otrávila. 

Zdroje: britannica.com, theguardian.com, journalnow.com

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů