DomůOsobnostiBára z Ulice několik let trpěla. Bašusová se bála, že nebude mít...

Bára z Ulice několik let trpěla. Bašusová se bála, že nebude mít miminko

První zánět močových cest se u Elišky Bašusové, kterou mohou lidé znát z nekonečného seriálu Ulice, objevil na prahu dospělosti. Přitom „jen“ prochladla. Od té doby se toto nepříjemné onemocnění často vracelo. Herečka řekla, čím vším si prošla.

Infekce močových cest u ní byly o to zákeřnější, že se neprojevovaly typickými počátečními příznaky, jakými jsou pálení a řezání při močení, ale rovnou bolestí ledvin doprovázenou teplotami. Z toho důvodu byla nucena opakovaně navštívit pohotovost, než se dostala k urologovi. „Tím, že jsem neměla klasické příznaky a začátek zánětu vždycky prošvihla, mi pokaždé lékaři nasadili rovnou antibiotika. Jednou jsem je brala tři měsíce v kuse,“ vysvětluje Eliška a dodává, že jinou léčbu jí lékaři vzhledem k pokročilé fázi onemocnění ani nedoporučovali.

Léky a brusinky na močové cesty

Když zkoušela různá preventivní opatření jako pití brusinek nebo čajů, nic z toho nefungovalo. „Byly asi dva roky, které jsem vyloženě protrpěla. Každý druhý měsíc jsem měla zánět močového měchýře nebo ledvin,“ říká Eliška, u které se nemoc postupně změnila v chronickou a přidaly se k ní i gynekologické infekce.

Kromě fyzického nepohodlí jí nemoc přitěžovala i po psychické stránce. Netušila, jaké následky prášky zanechají. Řešila například i to, zda nebude mít problémy s otěhotněním či v jakém stavu budou její ledviny po tolika zánětech. „Musela jsem brát celou řadu léků, ze kterých mi nebylo úplně dobře. Brát antibiotika takhle dlouho není dobré ani po duševní stránce, člověk do sebe nechce pořád cpát prášky, ten pocit není vůbec hezký.“ 

Vysokoškolský život si neužila

Nemoc ji omezovala i v soukromém životě, kdy se kvůli zánětům musela neustále hlídat, aby dodržovala dostatečný pitný režim a aby neprochladla„Byla jsem ve věku, kdy jsem nastoupila na vysokou školu, a kvůli nemoci jsem si ani pořádně neužívala vysokoškolský život. Nemohla jsem jet například se spolužáky na vodu a kvůli lékům jsem nesměla pít alkohol,“ dodává Eliška.

Během let brala postupně několik druhů antibiotik ve velkém množství, než se konečně podařilo záněty zvládnout. „Teď už mám delší dobu klid. Kdyby se zánět znovu objevil, dokázala bych ho po takové zkušenosti včas rozeznat a začít se léčit hned, i s léky bych byla opatrnější,“ uzavírá Eliška.

Zdroje: redakce televize Nova, prazskypatriot.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů