12.5 C
Prague
Sobota, 13 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZajímavostiANALÝZA: Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

ANALÝZA: Jak Silicon Valley Bank otřásla globálním finančním trhem?

„Krach Silicon Valley Bank ve světle vysokých úrokových sazeb s sebou nese pachuť z krize 2008 a to zasáhlo banky po celém světě,“ říká v analýze analytik BHS Timur Barotov. Banka, jež je dceřinou firmou SVB Financial Group se stala středem pozornosti poslední týden, když se ukázalo, že banka nemá dost prostředků na obsluhu zvýšeného počtu požadavků na výběr likvidity.

Banka přitom patřila mezi top 20 bankovních institucí v USA a neporušovala žádné regulace a předpisy. Silicon Valley Bank (SVB) se specializovala na bankovní služby pro venture capital, neboli financování startupů. Mezi klienty banky v roce 2022 podle SVB patřilo 44 % všech venture startupů ve Spojených státech, například také Roku, Circle, BlockFi, Roblox, Rocket Lab apod. Půjčený kapitál banky tedy patří mezi ty rizikovější a tento model nesl úspěch v době nízkých úrokových sazeb.

Kde se stala chyba?

Ovšem nastalá situace je pravděpodobně výsledkem nedostatečného risk managementu SVB a rekordního tempa růstu úrokových sazeb Fedu. Velkou část aktiv SVB totiž tvoří vládní dluhopisy Spojených států s dlouhou durací, které byly nakoupeny ještě před tím, než Fed začal zvedat úrokové sazby. S vyššími sazbami a inflací došlo k ostrému pádu cen těchto dluhopisů, a tedy i ke zmenšení rozvahy SVB. Kvůli nedávnému tlaku na výběr hotovosti, SVB byla nucena prodat všechny tyto dluhopisy ve středu a realizovat tak obrovskou ztrátou 1,8 miliard USD.

Následně také oznámila, že plánuje navýšit vlastní kapitál o více než 2,2 miliardy USD, aby byla schopna obsloužit klienty, prodejem vlastních akcií. Den nato se ale ukázalo, že SVB nedokázala najít kupce pro toto financování, a to akcionáři už nedokázali strávit. Akcie SVB se v reakci propadly o 60 % během středy a čtvrtka a o dalších 60 % v předobchodní fázi předtím, než bylo obchodování s akciemi v pátek zastaveno americkým regulátorem. Jedná se o největší krach bankovní instituce od roku 2008. Ke konci týdne tak došlo ke globálnímu otřesu finančních trhů a bankovních společností, kdy se investoři začali v menším až středním měřítku zbavovat těchto akcií.

Co bude dál?

SVB je nyní pod správou vládní Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), která zaručuje klientům banky navrácení depozitů do 250 000 USD. Velká část klientů SVB ale neměla většinu svých vkladů pojištěných. Otázkou tedy je, jak se k tomu postaví vláda, ale podle nedělního vyjádření ministryně financí Spojených států to vypadá, že klientská depozita budou vyplacena pouze z prodeje majetku banky. Klienti se tak pravděpodobně nedočkají vládní pomoci a část svých depozit ztratí.

Velkou část depozitů se pravděpodobně podaří obnovit, neboť SVB skutečně vlastní hodnotná aktiva. Ovšem obnova depozitů nad garantovaných 250 000 USD (což měla většina klientů banky) bude trvat delší dobu, dokud se nepodaří najít kupce pro aktiva společnosti. Zda se klienti dočkají zbytku svých depozit je v rukou vládních představitelů. Na jedné straně jsou argumenty pro vyplacení klientů bank z peněz daňových poplatníků, neboť ty za krach banky nemohou. Dále se argumentuje, že pokud tyto společnosti přijdou o svůj kapitál, může to být v neprospěch mnoha startupových společností a ty nakonec mohou zaniknout. To by nebylo dobré pro budoucnost Spojených států, neboť tyto firmy jsou motorem inovací. Na straně druhé argumentují odpůrci státního zásahu, kteří volají po spravedlnosti a obávají se morálního hazardu v případě, že se vláda rozhodne zakročit a všem společnostem bude garantovat jejich depozita.

Zopakují rok 2008?

Pokud totiž vláda pokaždé zakročí, jakou mají banky a klienti motivaci chovat se ohleduplně? Ministryně financí Spojených států Janet Yellenová první variantu v nedělním projevu vyloučila s tím, že se neopakuje situace z roku 2008. Nicméně zmínila, že se budou snažit pomoci klientům banky, bez bližších specifikací, které nemohla prý zmínit. Akcionáři společnosti tak pravděpodobně budou nést největší ztráty a vládní pomoci se nedočkají. Mezi majoritní akcionáře SVB patří mimo jiné i The Vanguard Group, Blackrock Inc. a JPMorgan Chase & Co.

Analytici z Wall Street ovšem uklidňují, že je nepravděpodobné, že by se tyto potíže rozšířily do celého bankovního systému. Většina bank nepodniká s takto rizikovým kapitálem a obzvlášť ty největší bankovní instituce podléhají rigorózním stress testům. Rozvahy větších bank jsou více diverzifikované a nejsou tedy tolik ovlivněné silnou ztrátou hodnoty v jednom segmentu. Menší banky jsou ovšem méně regulované, a tak riziko neočekávaných ostře negativních událostí u těchto bank je pravděpodobnější. Obzvlášť u těch, u kterých velkou část rozvahy tvoří aktiva, jež ztratily na hodnotě, aniž by se to zřetelně projevilo v účetnictví firmy. Vina tak pravděpodobně leží v rukou managementu banky, kdy takové situaci mohli předejít důslednějším risk managementem a konzervativnějším přístupem ke kapitálu ve světle ostře rostoucích sazeb.

– autorem analýzy je analytik BHS Timur Barotov –

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů