4.3 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 5:04
- Reklama -
DomůZdravíRoli ve vzniku rakoviny kůže hraje i dětství, říká lékařka. Vysvětlila, jaké...

Roli ve vzniku rakoviny kůže hraje i dětství, říká lékařka. Vysvětlila, jaké jsou příznaky této nemoci

Rakovina málokdy varuje dopředu. Tím spíš rakovina kůže. Na sluneční paprsky je třeba se dobře připravit a sledovat příznaky rakoviny kůže dříve, než bude pozdě. Není třeba vysvětlovat, že jakékoli podcenění může mít fatální následky. Odbornice na tento druh rakoviny vysvětlila, jak se pokusit zákeřné nemoci předcházet.

Rakovina kůže je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. „Přesto se stále nedaří zakořenit důležitost absolvování preventivních prohlídek, které by toto onemocnění pomohly eliminovat,“ říká estetická dermatoložka MUDr. Petra Samková. Čas na kontrolu mateřských znamének a pigmentových skvrn je přitom prakticky kdykoli.

Podle odbornice jsme na tom dokonce hůře než státy jižní Evropy, kde je přitom riziko onemocnění vzhledem k ostřejšímu slunci vyšší. Mezi nemocnými jsou nejvíce osoby se světlým fototypem kůže, zejména mladé ženy a lidé starší 55 let.

Kde se rakovina kůže vyskytuje?

„Nejčastěji se nádor vytvoří na původně zdravé kůži jako skvrna odlišné barvy, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce, jindy se existující neškodné mateřské znaménko barevně a tvarově změní na melanom,“ vysvětlila Samková.

Zhoubný melanom je nádor, který má podle odbornice svůj původ v pigmentotvorných buňkách. „Velký vliv na jeho vznik má především UV záření. Riziko onemocnění tímto typem rakoviny závisí nejen na genetické výbavě, ale souvisí také s intenzitou opalování především v útlém dětství. Tedy na tom, jak často chodí děti na přímé slunce. Nejčastějším kožním nádorem je pak bazaliom postihující hlavně starší generaci.“ Jeho výskyt není podmíněn mateřským znaménkem, ale může se objevit kdekoliv na kůži.

„Ve většině případů se jedná o nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky. Dalším častým nádorem je spinaliom, vyskytující se hlavně na rtech, tváři nebo uších. Má buď formu vřídku, nebo se jedná o zvětšující se bledou až růžovou skvrnu či uzlík na kůži, který může mokvat nebo krvácet,“ má jasno lékařka.

Jak vypadá rakovina kůže?

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější, ale vzhledem k možnosti jej identifikovat pouhým okem je poměrně snadné jeho odhalení i prevence. „Přímo stěžejní je tedy vlastní kontrola a pozorování mateřských znamének. Až padesát procent melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentovaného znaménka.“ Všímat bychom podle Samkové si měli především těchto základních vlastností:

  • Asymetričnost skvrn – ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné
  • Barva – barva by neměla být tmavě hnědá až černá nebo nepravidelně skvrnitá
  • Velikost – podezřelá jsou znaménka s více než pětimilimetrovým průměrem
  • Vyvýšení – nebezpečné je pigmentované znaménko rostoucí do výšky

Vypozorování některého z výše uvedených znaků nutně neznamená výskyt melanomu, ale je dobré takové znaménko nechat prověřit kožním lékařem. Nechte se co nejdříve zkontrolovat. Všechna odborná pracoviště udělají vyšetření během chvíle, ale většinou je nutné se předem objednat,“ doporučuje lékařka.

Zdroje: MUDr. Petra Samková, redakce, mayoclinic.org

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů