12.7 C
Prague
Neděle, 26 května 2024, 5:05
- Reklama -
DomůLifestyleVýdaje na živobytí: Jak se už teď připravit na podzim a zimu?

Výdaje na živobytí: Jak se už teď připravit na podzim a zimu?

Čekají nás ponuré měsíce a letos se, kvůli energetické a finanční krizi, mohou jevit obzvlášť bouřlivě. S raketově rostoucími cenami potravin, prudce stoupajícími účty za domácnost a obecně se zvyšujícími životními náklady se v tuto chvíli všichni cítíme nejistě. Poradíme vám, jaké kroky můžete podniknout už teď, abyste se na podzim a v zimě mohli cítit v klidu.

I když je naprosto přirozené pociťovat obavy a úzkost z toho, co nás čeká, dobrou zprávou je, že už teď všichni můžeme udělat několik věcí, které nám pomohou dostat své domovy a finance do co nejlepší možné pozice.

Pokuste se zkrotit všechny dluhy

Nebo alespoň většinu. Ekonom Victor Trokoudes vysvětluje, že s úrokovými sazbami, které opět porostou, je aktuálně důležitější než kdy jindy se pověnovat všem svým dluhům, zvláště pokud již mají vysoký úrok. „Když splatíte jakýkoli dluh, uvolní se vám v rozpočtu více místa na jiné věci, jako je navýšení vašeho nouzového fondu nebo jednoduše placení účtů rostoucích spolu s cenami,” říká Trokoudes. V opačném případě také lze zauvažovat o návštěvě banky a poštelování možností své půjčky na pobočce. S nižší sazbou se vám pravděpdobně otevře více finančních možností.

Projděte své výdaje a rozpočet

Slovo „rozpočet“ se v posledních měsících často skloňuje – sestavení měsíčního finančního plánu a pravidelná kontrola výdajů vám však skutečně pomůže zmírnit úzkost a budete cítit, že máte věci víc pod kontrolou. „Podívejte se, kde můžete omezit utrácení. Rozepiště své výdaje a poznamenejte si vše, co nevyužíváte naplno. To znamená snažit se omezit nepodstatné výdaje, jako je zábava, jezení v restauracích a oblečení,” radí ekonom a dodává, že spousta z nás vlastně nemá ani přehled o tom, za co všechno utrácíme. Některé věci nemusíte zcela omezovat, stačí například přejít na levnější členství v posilovně či levnější tarif u operátora. „Není reálné si myslet, že se dokážeme od všeho odříznout, ale je důležié oddělit to co chceme od toho, co skutečně potřebujeme,” říká Trokoudes.

Zaizolujte si svůj domov

Špičková izolace je skvělý nástroj k tomu, aby váš domov zůstal hezky vyhřátý i během chladnějších měsíců. Zároveň jde o způsob, jak snížit jednak účty za energie a jednak energetickou náročnost vašeho domova. K ohromujícím 25 % tepelných ztrát dochází ve špatně izolovaném objektu přes střechu, což způsobuje, že musíte vytápět o to víc, a to vás stojí i více peněz. Můžete také zakoupit speciální produkty na izolaci oken a dveří a řešit chladná místa s průvanem.

Využívejte věrnostních programů

„Věrností programy vyžadují většinou registraci, trochu trpělivosti a času. Pokud s tím ovšem nemáte problém, zjistíte, že některé nabídky jsou fantastické,” popisuje expert na šetření a finance Sam Whillance. Zjistěte, jaká je nabídka, sbírejte věrnostní body a užívejte si slev, které vám obchody nabídnou.

Přechod na úspornější žárovky může ušetřit překvapivé množství energie (Zdroj: Pixabay)

Přejděte na energeticky úsporné žárovky

Vytápění a osvětlení jsou ve většině domácností dva hlavní náklady na energie. Většina lidí už sice přešla na LED žárovky, ale ani u nich neplatí, že jsou všechny stejně úsporné. I LED žárovky mají hodnocení energetické účinnosti a výměna těch starých za nové a šetřivější může také přispět k úspoře nákladů. Nezanedbávejte ani kontrolu svítidel. Některé starší druhy jsou designované na staré halogenové žárovky a ve skutečnosti spotřebovávají více energie než potřebují.

Zrušte ta předplatná

Buďme k sobě upřímní, mnoho z nás má předplacených několik streamovacích služeb a podobných produktů, které ve výsledku ani nevyužíváme naplno. Pokud se vaše domácnost řítí do finanční krize, je nejvyšší čas předplatná zrušit, omezit na jejich nejlevnější verzi nebo si třeba nechat jen jedno nejvyužívanější. Ušetříte tím stovky, možná i tisíce korun.

Investujte do elektrické přikrývky

Dalším skvělým tipem je řídit se radou, že je důležitější zahřát člověka nežli pokoj. Finanční expert Pete Mugleston doporučuje investici do přikrývky. „Díky elektrické přikrývce s nízkým příkonem můžete udržet vaše náklady na vytápění na minimu, navíc spotřebují mnohem méně energie než radiátory nebo přenosné ohřívače,” vysvětluje. Dále dodává, že je třeba přikrývku pečlivě vybrat, aby se nákup vyplatil. „Ujistěte se, že hledáte přikrývky, které mají spoustu nastavení tepoty, časovače a duální ovládání,” popisuje.

Zdroj: Metro.co.uk

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů