18.6 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 12:06
- Reklama -
DomůZajímavostiZdražování ubírá na síle, říká ve svém komentáři poradce premiéra Štěpán Křeček....

Zdražování ubírá na síle, říká ve svém komentáři poradce premiéra Štěpán Křeček. Cítíte to stejně?

„Přestože z meziročního pohledu se ceny výrobců výrazně zvýšily, tempu zdražování dochází dech. Jedná se o pozitivní zprávu, která předznamenává, že boj s inflací začíná být účinný,“ říká v komentáři hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

/KOMENTÁŘ/ V červenci došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 26,8 procenta. Zdražování nejvíce zasáhlo odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů či chemických látek a výrobků. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly o 49,8 procenta.

Ceny zemědělských výrobců se meziročně zvýšily o 39,8 procenta. V rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 51,0 procenta, přičemž zdražování zasáhlo hlavně obiloviny, olejniny a brambory. V živočišné výrobě došlo ke zvýšení cen o 25,8 procenta. Rostly hlavně ceny drůbeže, vajec, skotu a mléka.

Situace se začíná stabilizovat ve stavebnictví. Ceny stavebních prací meziročně vzrostly o 13,0 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví pak zdražily o 21,7 procenta, přičemž prodejci na některé typy stavebních produktů začínají dávat slevy. I po zlevnění jsou však ceny většinou vyšší než v loňském roce.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů