Léto je obdobím, kdy si mnoho lidí užívá venkovních aktivit, dovolených a slunečného počasí. Rychlé střídání teplot mezi horkem venku a chladem v klimatizovaných prostorách může ale vést k různým zdravotním problémům. Jaké nemoci nám z těchto teplotních rozdílů hrozí? A jak je rychle a efektivně léčit, abychom si mohli co nejdříve znovu užívat léta?
„Nejčastěji k nám chodí v létě pacienti s příznaky angíny, tedy s bolestí v krku a celkovou slabostí. Ne vždy se ale o ni jedná. Ačkoliv jsou chřipky a další virová onemocnění v létě méně častá, mohou se projevovat podobnými příznaky. Viníkem jsou rychlé přechody mezi horkem a chladem, které oslabují imunitní systém, což vede k nachlazení. Klimatizace vysušuje vdechovaný vzduch, což dráždí a oslabuje sliznice, a zároveň tak usnadňuje virům či bakteriím proniknutí do těla,“ říká osobní lékař Roman Košek z kliniky Health+.
Nachlazení
Mezi obvyklé příznaky nachlazení patří: rýma a ucpaný nos, kýchání, bolest v krku, kašel, mírné bolesti hlavy i nízká horečka. Prevencí může být mírněji nastavená klimatizace, ideálně ne více než 5-7 °C rozdíl od venkovní teploty. Náchylní jedinci by se měli vyhýbat přímému proudu studeného vzduchu a do klimatizovaných prostor se vybavit lehkým svrchním kusem oblečení.
Pokud člověk onemocní během léta, chce se samozřejmě vyléčit co nejdříve, proto je dobré tělu v každém případě dopřát dostatečný odpočinek a příjem tekutin. „U běžného nachlazení stačí užívat volně prodejné léky proti bolesti a horečce, jako je paracetamol nebo ibuprofen, nosní spreje a kapky na zmírnění ucpaného nosu, kloktat slanou vodu a užívat pastilky na bolest v krku. Přírodní léky, jako je zázvor nebo česnek jsou také skvělými pomocníky. Pokud je to možné, doporučujeme pacientům, aby si vzali pár dní volno nebo sick day, nachlazení nepodcenili a vyléčili se tak co nejdříve,“ radí Roman Košek.
Chřipka
Příznaky chřipky jsou obvykle náhlejší a intenzivnější než u nachlazení. Hlavním indikátorem je náhlá vysoká horečka, často nad 38°C, někdy až kolem 40°C. Dále bývá obvyklá bolest svalů a kloubů, hlavy, silná únava, celková slabost, ale i suchý kašel, bolest v krku, rýma či chladové třesy a pocení.
Chřipka je závažnější a může trvat déle, než se plně zotavíte. Většina lidí se začne cítit lépe po pěti až sedmi dnech, ale únava a slabost mohou přetrvávat ještě několik týdnů. U starších osob, dětí, ale i u lidí s oslabeným imunitním systémem, může být průběh delší a komplikovanější.
„U virového nachlazení a chřipky je možné krátkodobě navýšit příjem vitamínu C a zinku v kombinaci s vhodnými spreji, kloktadly a pastilkami s antiseptickými účinky. Tělo by mělo být hydratováno co nejvíce, zejména pokud má pacient vysoké teploty. Je tedy důležité pít hodně minerální vody nebo čaje a pravidelně užívat volně prodejné léky na zmírnění příznaků (paracetamol či ibuprofen). U vysoce rizikových skupin ohrožených závažným průběhem nebo komplikacemi může lékař předepsat i antivirotika,“ komentuje doktor Košek.
Angína
Angína je strašák nejen v létě. Jedná se o zánět nosohltanu a patrových mandlí, který může být způsoben bakteriemi nebo viry. V závislosti na původu se léčí rozdílně, nicméně dříve než za týden se z nemoci zasažený nedostane. Kromě již zmíněných opatření je další pomocí podrážděné sliznice dostatek tekutin, aby byla stále hydratovaná. Zároveň se ale nehodí pít příliš studené nápoje. „Bakteriální angína vyžaduje antibiotickou léčbu, zatímco virová angína je mírnější a nepotřebuje antibiotika. Pacient si postačí s antiseptickými kloktadly a léky. Pomáhá ale i třeba Priessnitzův obklad. Neléčená bakteriální angína může vést k vážným komplikacím, jako jsou hnisavé záněty, postižení ledvin, nebo revmatická horečka. Proto je v tomto případě důležité navštívit lékaře co nejdříve,“ říká Roman Košek.
Garant textu: MUDr. Roman Košek