15.8 C
Prague
Úterý, 28 května 2024, 2:05
- Reklama -
DomůZajímavostiSvědectví z ukrajinského Charkova: Strategie je víc zbraní a munice, cíl je...

Svědectví z ukrajinského Charkova: Strategie je víc zbraní a munice, cíl je vítězství

Pirátka Markéta Gregorová podnikla přes Velikonoční svátky cestu na Ukrajinu. Jako vůbec první europoslankyně navštívila po začátku války nejvíce zasažený Charkov, ležící pouhých 34 km od hranic s Ruskem. Těsně po jejím odjezdu, v noci ze středy na čtvrtek, byl právě Charkov obětí útoků bezpilotními letouny Šáhed. Cesta spolu s lidmi z Team4Ukraine a Maidan Monitoring Information Center podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatřením. Gregorová se pomoci Ukrajině věnuje dlouhodobě a opakovaně apeluje na posílení její podpory. 

Gregorová cestu podnikla s jasným cílem: podpořit dobrovolníky monitorovacího centra v Charkově, a přinést svědectví zpět do Česka a Evropy a oživit tak debatu o podpoře Ukrajiny, která se stále intenzivně brání agresorovi. A to nejen směrem ke svým kolegům, kteří se nedostali dál než k hranicím Kyjeva. „Nacházíme se v období před několika klíčovými volbami v Evropě a debata o Ukrajině se začíná stáčet špatným směrem. Dílem ruské propagandy, dílem zbabělých politiků. Řada z nich se přidává k populistům a začíná otevírat prostor putinovským narativům. Množí se politické hlasy, že západu chybí vůči válce na Ukrajině strategie a cíl. To zásadně odmítám: strategie je víc zbraní, cíl je vítězství Ukrajiny. I to chci svým svědectvím z Charkova všem připomenout,” vysvětluje Pirátka.

Gregorová během šestidenní cesty navštívila Kyjev i Lvov, ale nejvíce času strávila v druhém největším městě Ukrajiny – Charkově. „Když přijedete do Lvova či Kyjeva, rozhodně se nedá říct, že byste si války nevšimli: podniky zavírají dříve, od půlnoci je zákaz vycházení, v každém hotelu vás návodné šipky vedou směrem ke krytu a na mobil vám začnou chodit výstražné zprávy, pokud ve vaší oblasti dopadají rakety. Charkov je ale ještě jiný příběh. I po ukrajinském vítězství stále z 30 km vzdálené hranice s Ruskem létají rakety a přicházejí útoky. Alerty na mobil chodí každou hodinu. Na ulicích vidíte typické díry s prstencem kolem od minometných granátů. Většina budov, včetně těch v centru, má po raketových útocích stále okna zakrytá dřevotřískovými deskami. Nestíhají se zasklívat. Sami jsme v centru slyšeli dva dopady raket asi 10 km daleko. A na dnešní noc, těsně po našem odjezdu, zabily bezpilotní letouny v Charkově zatím čtyři lidi. A to vpravdě ruským způsobem: opakovaným náletem na jedno místo, s cílem zabít záchranáře,” popisuje Gregorová.

I po dvou letech se na Ukrajině válčí. Není bezpečné tam jezdit a je jen částečně bezpečné jet tam s profesionály. „Nejsem válečná turistka, jsem ale politička, která se snaží Ukrajině pomáhat již mnoho let. Podnikla jsem cestu s výjimečnými lidmi Petrem Pojmanem z Team4Ukraine a Adamem Syberou Maidan Monitoring Information Center (MMIC), kterým jsem vděčná za tuto možnost. S týmy jsem před rokem pořádala v Evropském parlamentu výstavu fotografií z míst ruských válečných zločinů a při této příležitosti jsme si i s ředitelkou MMIC Nataliyí Zubar slíbili, že přijedu přímo za dobrovolníky do Charkova. Všichni brali naši bezpečnost extrémně vážně a učinili jsme řadu opatření, abychom eliminovali většinu rizik. V žádném případě nemá být má návštěva Charkova brána tak, že je linie 30 km od hranic s Ruskem bezpečná. Není,” zdůrazňuje Gregorová.

Gregorová na hrozbu agresivního Ruska upozorňuje již řadu let. Na půdě Evropského parlamentu volá po silnějších protiruských sankcích a především apeluje na neustávající, ale naopak posilující podporu Ukrajiny. Například skrze jednotný evropský postup, navýšení dodávek vojenské pomoci pro Ukrajinu a liberalizaci obchodu s Ukrajinou bez zbytečně přísných ochranných opatření. Dlouhodobě také upozorňuje na ruské dezinformační kampaně, které se snaží podporu Ukrajiny podrývat.

Zdroje: redakce, Markéta Gregorová

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů