12.5 C
Prague
Sobota, 13 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZajímavostiObranný byznys nyní musí upřednostnit dodávky Ukrajině

Obranný byznys nyní musí upřednostnit dodávky Ukrajině

Evropský parlament schválil rezoluci, která naléhavě požaduje navýšení a urychlení vojenské pomoci Ukrajině. Apel míří zejména na vojensky silné členské státy v čele s Francií, Španělskem a Itálií. Tento týden schválili europoslanci také zřízení Nástroje pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard eur. Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová dlouhodobě zdůrazňuje také potřebu volného obchodu pro Ukrajinu jako nástroje pro posílení její ekonomiky.

Europoslanci v rámci výročí ruské invaze na Ukrajinu požadují více munice a zbraní pro Kyjev, stejně jako přísnější prosazování sankcí vůči Rusku. „Po dvou letech války na Ukrajině před námi – jako hlavními partnery bránící se Ukrajiny – leží stále velké množství výzev. Poslední vývoj války ukázal, jak nezbytné je, abychom v rámci naší pomoci vychytali řadu klíčových nedostatků. Potřebujeme zahájit seriózní dialog se společnostmi obranného byznysu, abychom společně zaručili, že výroba a dodávka munice, granátů či raket dostanou přednost před zakázkami třetích zemí,“ vysvětluje Gregorová.

Poslední nástroj pomoci, který europoslanci schválili již v říjnu minulého roku, přináší Ukrajině dalších 50 miliard eur. Rezoluce ovšem dodává, že to samo o sobě nebude stačit. EU by se měla nyní zaměřit i na vlastní technologický vývoj a nová zpřísnění sankcí vůču Kremlu. “Evropský mírový nástroj se musí transformovat na platformu, která se bude daleko více soustředit na pobídky k dodávání těch nejmodernějších vojenských technologií na Ukrajinu. Součástí dalších kroků v reakci na dynamiku konfliktu pak musí EU sáhnout třeba i k sankcím vůči ruskému jadernému odvětví v čele s individuálními sankcemi na čelní představitele Rosatomu,” pokračuje Gregorová.

Opakovaně se snažím také zdůrazňovat, že Ukrajina stále potřebuje uvolnění obchodních opatření s EU. Je to nezbytně nutná součást naší solidarity a jediná možnost pro Ukrajinu, jak exportovat zejména svoje zemědělské produkty, které reprezentují podstatnou část ukrajinských příjmu. Ukrajina potřebuje co nejnormálněji financovat svůj každodenní chod, udržovat fungující instituce válkou devastovaného státu a vůbec vlastními silami financovat svůj odboj,” dodává Pirátka.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů