18.6 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 2:06
- Reklama -
DomůZdravíSyndrom suchého oka: Kdy je náš zrak v nebezpečí, vysvětluje lékař

Syndrom suchého oka: Kdy je náš zrak v nebezpečí, vysvětluje lékař

Syndromem suchého oka trpí čím dál více lidí. Jejich počet se v uplynulých dvaceti letech více než zdvojnásobil. A není se čemu se divit, když u obrazovek trávíme až astronomických 10 hodin denně. Koukání do počítače nebo telefonu ovšem snižuje frekvenci mrkání oka, a to téměř o jednu třetinu. Přitom je zásadní pro slznou tekutinu, která oko zvlhčuje.

Pro správné fungování očí je důležité, aby byly neustále zvlhčované! O to se v ideálním případě postará slzná tekutina, která je zvlhčuje a zároveň plní celou řadu ochranných funkcí. Díky svému složení slzný film chrání oči před infekcí a současně z nich odstraňuje cizí tělesa. Práci slzné tekutiny do velké míry ovlivníme my sami, a to pravidelným mrkáním. Pokud na to zjednodušeně řečeno zapomínáme, oko přestane být optimálně zvlhčené. V případě suchých očí buď nastala chyba ve složení či produkci slzného filmu, nebo tuková vrstva není nadále schopná optimálně předcházet jeho vypařování. V důsledku toho se slzný film může rozpadnout a začnou se projevovat první příznaky.

Pocit, že máte něco v oku

Příznaky se samozřejmě u každého liší a jsou individuální. „Syndrom suchého oka se projevuje řezáním a pálením očí, pocitem cizího tělesa, tlaku, přítomností lepkavého hlenu ve spojivkovém vaku, pocitem unavených očí, světloplachostí, pocitem přilnutí víčka k povrchu oka, potížemi s pohybem víček, zhoršením vidění, bolestí hlavy, dalším zhoršením v přítomnosti nepříznivých faktorů, pocitem sucha pro nedostatek slzení i paradoxním zvýšením slzení způsobeným podrážděním,“ vysvětluje ve své publikaci lékař Petr Výborný.

Příčin může být hned několik. Například snížená tvorba slzného filmu (časté ve vyšším věku), užívání léků, některá kožní onemocnění (lupénka, ekzém, …) nebo hormonální vlivy.

Hlavní příčina suchého oka

Jednou z nich je rostoucí používání digitálních médií. Lidé tráví u obrazovek pět až deset hodin denně. Jejich sledování výrazně snižuje frekvenci mrkání. Ti, kteří se dívají na obrazovku, mrkají pouze 4krát za minutu namísto obvyklých 15 mrknutí. Pravidelné mrkání je naprosto zásadní, pokud se má slzná tekutina rozprostřít po oku rovnoměrně. Jestliže se důsledky plynoucí z namáhání zraku používáním digitálních obrazovek neléčí, může to vést k chronickému syndromu suchého oka. Proto jsou důležitá preventivní opatření, které mohou nejen omezit oční stres, ale dokáží také předcházet chronickým onemocněním očí.

Očím preventivně ulevte

Jelikož jim kvůli obrazovkám dáváme skutečně zabrat! Je pro ně kromě intenzity světla důležitá i jeho barva. Nejsilnější účinek má modré světlo aktivující na sítnici receptory, které řídí bdělost – způsobuje, že se nám nechce spát, přes den jsme ospalí a nesoustředění. Naštěstí existují brýle proti modrému světlu, které pomáhají snižovat namáhání očí. Stejně tak si pohlídejte vzdálenost displeje od obrazovky. Nejvhodnější vzdálenost držení telefonu pro naše oči je zhruba 40 cm. U počítače je to potom o 20 cm více.

Dalším krokem k prevenci jsou oční kapky, které můžete mít po ruce v kabelce, autě nebo na pracovním stole. Při výběru ideálně zvolte zvlhčující oční kapky bez konzervačních látek obsahující kvalitní kyselinou hyaluronovou s dlouhým řetězcem. Kyselina hyaluronová totiž poskytuje suchým očím řadu výhod, například váže vodu a podporuje přirozený slzný film – suché oči z ní profitují a zůstávají dlouho zvlhčené. Pomoci vám mohou volně prodejné zvlhčující oční kapky HYLO FRESH, které jí obsahují. Lze je navíc používat i s kontaktními čočkami.

Garant textu: MUDr. Petr Výborný

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů