Koncerty vážné i populární hudby, filmová klasika i pohádkové premiéry. Česká televize jich letos o Vánocích uvede hned několik – Tři zlaté dukáty, Dvě Mařenky, Princ Mamánek a jednatřicátou štědrovečerní bude příběh Klíč svatého Petra od režiséra Karla Janáka.
Ta vezme diváky do nebe, na královský dvůr i do světa pod vodní hladinou. Posledními hodinami letošního roku pak o silvestrovské noci provedou Adéla Gondíková a Richard Genzer v pořadu, který připomene to nejlepší ze zábavné tvorby uplynulých sedmi dekád ve vysílání ČT. Prvním filmem nového roku bude Vánoční příběh od režisérky Ireny Pavláskové.
„Rok 2023 pomalu ale jistě míří do oné pomyslné cílové rovinky. Máme před sebou čas Vánoc, který bezpochyby patří mezi období plné očekávání, radosti, ale také setkávání se s těmi, které máme rádi a kteří mají rádi nás. Věřím, že jedním z vítaných společníků je i Česká televize se svojí vánoční programovou nabídkou. Vánoce jsou spojené s tradicemi. Jednou z těch nejmilejších je každoroční premiéra štědrovečerní pohádky. O tom, že dobro zvítězí nad zlem, není pochyb. A o tom, že se nejedná o jediné pohádkové vyprávění, není třeba ani více mluvit. Pohádky na obrazovky ČT o vánočních svátcích prostě patří a ani letos tomu nebude jinak,“ říká generální ředitel České televize Jan Souček.
Pohádka naruby
Režisérem té, kterou najdou diváci pod stromečkem, je Karel Janák. V počtu pohádek je v tuzemsku rekordmanem. Za posledních šestnáct let jich natočil rovných deset. Ke čtyřem z nich, včetně letošní, napsal scénář Petr Hudský. Tvůrci její příběh umístili na hrad Zvíkov, zámek Sychrov i do památkové rezervace ve Slavonicích a do hlavních rolí vybrali Filipa Březinu, Bereniku Kohoutovou, Sáru Korbelovou, Sabinu Remundovou, Davida Novotného, Lukáše Příkazkého či Petra Nárožného.
„Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. Vodník je romantik. Sám nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ přibližuje režisér Karel Janák.
Na Boží hod bude ČT vysílat duálně československou koprodukční pohádku Tři zlaté dukáty, kterou si diváci mohou pustit s českým dabingem nebo v originálním slovenském jazyce. Režisérka Mariana Čengel Solčanská do vyprávění o krásné zámecké slečně Julii, která v zakletí bloumá staletími, obsadila Katarínu Krajčovičovou, Ladislava Bédiho, Mariána Labudu ml., Zuzanu Norisovou, Michala Isteníka či Jitku Čvančarovou.
„Julie přichází z období feudalismu, kdy všechna půda patřila šlechtě a panovník byl bohem pomazaný absolutistický vládce. A potká se s mládencem, který se narodil dávno po zrušení nevolnictví a využívá výdobytky průmyslové revoluce. A to je zábavný střet. Folklorností mají Tři zlaté dukáty nejblíž k Perinbabě a humorem k Popelce,“ upřesňuje Mariana Čengel Solčanská.
Zase Švehlík!
Na svátek Štěpána se vrátí na obrazovku Krakonošovo tajemství scenáristky a kreativní producentky Barbary Johnsonové a režiséra Petera Bebjaka. Jeho loňské první uvedení vidělo na 3 miliony a 753 tisíc diváků starších čtyř let a stalo se tak historicky druhou nejsledovanější premiérovou sváteční pohádkou napříč všemi tuzemskými televizemi.
Když se pohádka odvysílala, na sociálních sítích se hojně spekulovalo, že Švehlík je dokonalý sexy Krakonoš. Tak snad budou mít diváci tento názor i letos!
Zdroj: redakce, Česká televize, Instagram, Facebook