18.6 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 12:06
- Reklama -
DomůZajímavostiZdravotní klauni: Profesionálové, kteří často skrývají emoce

Zdravotní klauni: Profesionálové, kteří často skrývají emoce

Už víc než dvě dekády přinášejí radost a smích tam, kde se ho obvykle nedostává. Primárně dětem v nemocnicích, popřípadě lidem v domovech seniorů a hospicích napříč všemi regiony České republiky. Zdravotní klauni však nově pomáhají zlepšovat kromě psychického stavu pacientů i ten fyzický.

Ve spolupráci s oddělením dětské rehabilitace ve Fakultní nemocnici Motol v Praze se věnují zábavné formě cvičení s dětskými pacienty. Souvisí to se záměrem organizace postupně rozšiřovat nabídku programů pro pacienty, což se mimo jiné daří i s pomocí grantového programu Vy rozhodujete, my pomáháme, který pravidelně vyhlašuje Nadační fond Tesco. Momentálně probíhá na prodejnách zákaznické hlasování v rámci již 13. kola grantového programu, které určí vítězné projekty v celkem 70 regionech, mezi které Tesco rozdělí 3 150 000 korun. Hlasovat je možné až do 6. srpna.

Pomáhají s rehabilitací

Kde je smích, je i naděje… Dlouholeté motto organizace Zdravotní klaun dostává v poslední době nové rozměry. Zdravotní klauni se už totiž aktivně nepodílejí pouze na zlepšení psychického stavu pacientů, ale také přímo na zlepšení jejich stavu fyzického. Tak jako je tomu právě na oddělení dětské rehabilitace ve Fakultní nemocnici Motol v Praze.

„Od ošetřujících lékařů klauni nejprve dostanou veškeré potřebné informace o konkrétních částech těla, které mají s jednotlivými dětskými pacienty procvičit. Následně v rámci jejich rehabilitace využívají různé cirkusové prvky. Například nácvik žonglování, které přispívá nejen ke správnému držení těla, ale zlepšuje také koordinaci pohybu a soustředění,“ popisuje Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka organizace Zdravotní klaun. „Pacienti díky tomu neztrácejí motivaci a chuť rehabilitovat, což ve většině případů znamená jejich rychlejší uzdravení a návrat z nemocnice,“ říká Kateřina Slámová Kubešová s tím, že zdravotní klauny je potřeba vnímat jako profesionály, kteří se neustále vzdělávají jak v umělecké oblasti, tak v oborech psychologie a zdravotnictví.

Pozitivní vliv na psychiku

Svůj přínos ukázali také například po vypuknutí války na Ukrajině, kdy se někteří přesunuli z nemocnic na slovenské hranice, kde pomáhali zmírňovat utrpení, které potkalo ukrajinské rodiny s dětmi. „Snažili se, aby se děti alespoň na chvíli necítily jako uprchlíci. Aby se vzdor situaci smály, na chvilku zapomněly, že jsou na neradostné cestě do neznáma, která je plná nejistoty, nepanikařily, pohrály si, komunikovaly beze strachu a bez nutnosti používat náš jazyk, který pro ně byl v té době zcela neznámý,“ prozrazuje Kateřina Slámová Kubešová s tím, že zdravotní klauni svým vystupováním potlačují u pacientů strach a nejistotu.

Potvrzuje to mimo jiné výzkum organizace Zdravotní klaun ve spolupráci s Vídeňskou univerzitou a Fakultní nemocnicí v Motole v rámci dětského programu s názvem Na operační sál! – NOS!, jehož cílem  bylo sledovat interakci mezi zdravotními klauny a dětskými pacienty před operačním výkonem, a následně objektivně změřit a vyhodnotit vliv na dětskou psychiku v situaci před operací. Studie ukázala, že děti, které klauni doprovází, mají posléze podstatně lepší vzpomínky na dobu, kterou strávily v nemocnici.

„Děti se soustředí na jeho zdánlivě nešikovné kousky či nesmyslné vystoupení a v tom okamžiku klesá napětí, uvolňuje se atmosféra a začíná převládat pozitivní nálada. Je důležité, že zdravotní klauni dokážou vážnou situaci odlehčit, nikoliv však zlehčit,“ poznamenává Kateřina Slámová Kubešová s tím, že atmosféra, kterou klaun před operací změní, se pozitivně odráží také na rodičích a v nemocničním pokoji přetrvává i poté, co klaun odejde.

Zdroje: redakce, Kateřina Slámová Kubešová

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů