DomůOsobnostiJean Paul Belmondo: Smutný klaun, který se nikdy nevzpamatoval z rodinné tragédie

Jean Paul Belmondo: Smutný klaun, který se nikdy nevzpamatoval z rodinné tragédie

Jeden z nejpopulárnějších herců své generace zemřel v 88 letech. Jean Paul Belmondo za svůj dlouhý život zazářil v několika legendárních filmech, ale nevyhnula se mu jedna rodinná tragédie. Co jste o tomto francouzském svůdníkovi možná nevěděli?

Francouzskému rodákovi to ve škole příliš nešlo, a tak se v mládí začal věnovat zcela jiným aktivitám. Málokdo ví, že Jean Paul Belmondo byl boxerem. Jeho profesionální kariéra však netrvala dlouho a upřímně také nebyla zrovna dvakrát úspěšná. V devíti zápasech si připsal jen pět vítězství. Mnoho fanoušků si myslí, že jeho typicky tvarovaný nos je pozůstatkem této krátké sportovní epizody. Pravdou však je, že mu ho zlomil starší spolužák ve škole při obyčejné rvačce. 

Žádná žena v náručí

Jean Paul Belmondo se nakonec sportu vzdal a začal studovat na pařížské herecké konzervatoři. Jeho profesor mu v narážce na netypický obličej jednou řekl: „Nikdy nebudeš na divadelní scéně nebo ve filmu držet žádnou ženu v náručí.“ To se však šeredně zmýlil. I když se o něm říkalo, že je tak ošklivý, až je krásný.

V jeho přelomové roli ve snímku Jeana Luca-Godarda U konce s dechem zazářil po boku nádherné americké herečky Jean Sebergové. Na počátku šedesátých let se tak Belmondo stal ústřední postavou tehdejší francouzské nové vlny. Snímkem Muž z Ria se však přeorientoval na komerčnější produkci a zářivá kariéra francouzského herce nabrala na obrátkách. 

Hvězda první kategorie

V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let se objevoval v hlavních rolích akčních a komediálních filmů, které slavily úspěch po celém světě. Jen namátkou můžeme zmínit Borsalino, Muž z Acapulca, Nenapravitelný, Zvíře, Policajt nebo rošťák a Veselé Velikonoce. 

Belmondo byl nezaměnitelný pro svůj humor, ale i svůdné charisma. Zajímavostí je, že většinu kaskadérských kousků absolvoval sám, ale dlouho si koledoval o problém. Ve filmu Zvíře mu natrhl tygr ucho, ve Strachu nad městem uklouzl na střeše a chytil se na poslední chvíli okapu a poslední výstrahou mu bylo zranění při natáčení filmu Bezva finta, kde ho do hlavy zasáhl jeřáb odtahové služby. S jakou tragédií se musel populární herec vyrovnat v životě osobním? 

Zesnulá dcera

V roce 1994 zasáhla populárního herce rodinná tragédie. Při požáru mu zemřela jeho dcera Patricia z prvního manželství. S touto ztrátou se nikdy nesmířil. Sám byl velmi blízko smrti v roce 1999, kdy ho zasáhl srdeční infarkt, a to přímo na jevišti. O dva roky později překonal i mozkovou mrtvici, která ho uvěznila na šest dní do nemocnice, kde ležel v kritickém stavu. 

Následně zásadně omezil své veřejné vystupování i hereckou kariéru. Naposledy se francouzská hvězda objevila ve filmu Muž a jeho pes v roce 2008. V českém znění ho měli diváci dlouho spojeného s hercem Janem Třískou, kterého po jeho emigraci důstojně vystřídal Jiří Krampol. Zemřel 6. září 2021.

Zdroje: britannica.com, newyorker.com, nytimes.com

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů