-1 C
Prague
Pondělí, 22 dubna 2024, 4:04
- Reklama -
DomůLifestyleSaint-Tropez bylo zapadlou vesnicí. Slávu mu přinesli Četníci, ale i Paul Signac...

Saint-Tropez bylo zapadlou vesnicí. Slávu mu přinesli Četníci, ale i Paul Signac či Brigitte Bardot

Kdo by neznal Saint-Tropez, jedno z nejslavnějších míst francouzské Riviéry či přístavní městečko slavného četníka Louise de Funèse. Každoročně jej navštíví miliony turistů z celého světa, oblíbené je i mezi celebritami a boháči. Cílem turistů jsou malebné uličky, tolik typické pro Francii, či krásné moře a pobřeží, lákající k procházkám i ke koupání.

Ve městečku Saint-Tropez žije po celý rok jen zhruba pět a půl tisíce stálých obyvatel, turistů sem ale zavítá více než pět milionů ročně. V hlavní sezoně není výjimkou tohoto letoviska Azurového pobřeží ani 100 tisíc návštěvníků denně. Pokud tedy nejste zrovna milovníci přelidněných pláží či center města a přesto byste se sem rádi chtěli podívat, nechte návštěvu tohoto překrásného městečka spíše na podzim či jaro.

Celebrity i ohromující superjachty

Jestliže toužíte zavítat do St. Tropez už během následujícího léta a pokud si odmyslíte davy turistů, rozhodně litovat nebudete. Kromě nezapomenutelné atmosféry, která na vás dýchne ještě před vjezdem do městečka, krásných pláží a nejrůznějších turistických lákadel, se zde můžete setkat i s celou řadou filmových hvězd, umělců, malířů a dalších osobností z celého světa. V přístavu pak kotví ohromující superjachty, které jinde jen tak nenajdete. A procházku spojenou s drinkem můžete absolvovat na kouzelné pobřežní promenádě, která se občas zdá být jednou velkou přehlídkou nejnovějších módních trendů.

Milovníci aut budou moci zhlédnout i luxusní vozy značek Porsche, Bentleye či Ferrari, které se velmi často městem prohánějí. Není vůbec ani výjimkou, že se vám nad hlavami během pár sekund objeví i sem tam nějaká helikoptéra, kterými se sem ti vůbec bohatší dopravují.

Rozkvět města odstartovali známí malíři

Městečko St. Tropez bylo původně rybářskou osadou. Pouhou vesnicí, o kterou se nikdo moc nezajímal. Svoje výsostné postavení začalo získávat zhruba od 15. století, kdy se sem začaly postupně stěhovat desítky šlechtických rodin. O století později zde bylo vystavěno městské opevnění, na jehož pozůstatky lze narazit dodnes. Kromě opevnění zde lze navštívit i Námořní muzeum, informující o dějinách města od antiky až po dnešní dobu. Vyrazit lze i k místní citadele, odkud je nádherný výhled na celé město.

Skutečnou slávu získalo město až v 19. století, a to zejména díky postimpresionistickému malíři a zakladateli pointilismu Paulu Signacovi. Místo se mu zalíbilo na první pohled tak, že o něm prohlásil, že je osmým divem světa, pronajal si tu dům a začal malovat. Během krátké doby ho následovaly další desítky malířů a město začalo výrazně vzkvétat.

Oslava Brigitte Bardot a bar Le Club 55

Stále většího luxusu a odpočinku si zde začaly dopřávat i nejrůznější celebrity, které mohou využívat buďto „centrální pláž“ přímo v samotném Saint-Tropez nebo některé z přilehlých menších „plážiček“, jež jsou spojeny pobřežní stezkou Sentier littoral. Vůbec tou nejznámější pláží je pláž Plage de Pampelonne, na které v roce 1974 Brigitte Bardot s velkou pompou oslavila své 40. narozeniny. 

Písek se zdá na ní být téměř zlatý a pobřeží tu zpestřuje i zdánlivě nekonečná řada barů, restaurací a klubů. Tím nejvíce proslulým barem je Le Club 55, který kdysi začínal coby skromná restaurace pro filmový štáb natáčející film „A Bůh stvořil ženu…“. Dnes je ale na pláži vůbec tím nejmódnějším podnikem.

Hlavní náměstí, kavárničky a četnická stanice

Za návštěvu stojí rovněž i hlavní náměstí Place des Lices, obklopené platany. Zde si můžete v jedné z venkovních kavárniček po procházce v klidu odpočinout a pozorovat při sklence růžového vína místní obyvatele hrající ve Francii tolik oblíbený pétanque. Snad povinnou zastávkou by měla být i tolik proslulá četnická stanice, kterou proslavil několikadílný film o četnících, v čele s nezapomenutelným Louis de Funèsem.

Zdroje: talamare.com, sainttropezmagazine.com, franz-voyage.com

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů