DomůZajímavostiAmeričané Usámu bin Ládina honili deset let. Řekli nám ale opravdu všechno?

Američané Usámu bin Ládina honili deset let. Řekli nám ale opravdu všechno?

Byl označen za hlavního viníka útoků během 11. září 2001. Vůdce teroristické organizace al-Káida měl na rukou krev tisíce Američanů. Stál za největším zločinem na území USA. Padající věže v New Yorku ukončily jednu bezstarostnou etapu západního světa. Naplnění pomsty trvalo dlouhých deset let.

Ta zpráva přišla nečekaně. Tehdejší prezident Spojených států Barack Obama vystoupil ve speciálním vysílání v přímém přenosu 1. května jen několik minut před půlnocí.

„Spojené státy provedly operaci, při níž byl zabit Usáma bin Ládin, vůdce al-Káidy a terorista zodpovědný za smrt tisíců nevinných mužů, žen a dětí.“ Úspěšná vojenská akce elitních jednotek NAVY SEALS amerického námořnictva se spustila 2. května v půl druhé ráno místního času.

Operace s příznačným názvem Neptunův trojzubec se odehrála v blízkosti pakistánského Abbottábádu, kde v jeho rezidenci proběhla přestřelka trvající údajně 38 minut.

Na dně Arabského moře?

Podobně zásadní události si říkají o několik velmi propracovaných konspiračních teorií. Smrt Usáma bin Ládina v tomto případě není výjimkou. Objevují se však spekulace od respektovaných novinářů, kteří upozorňují na mnoho lží a nepravd v souvislosti s popisem celé akce.

Americký novinář a držitel Pullitzerovy ceny Seymour Hersch tvrdí, že zásah byl podporován Pakistánem. Barack Obama však stál za tím, že nikdo z pakistánské strany o útoku na bin Ládina nevěděl.

Druhá významná lež, která nahlodává důvěru k průběhu celé akce, se týká faktu, zda se bin Ládin ukrýval nebo byl zajatcem. Hersch se domnívá, že reálná je druhá varianta. Stejně tak novinář zpochybňuje, že byl bin Ládin dopaden živý a že jeho tělo vhodili do Arabského moře. A proč by vlastně Američané tolik lhali?

Oficiální průběh

Na akci k dopadení bin Ládina byla povolána více než stovka lidí. Jen samotný útočný tým měl 79 členů. Těch, kteří však budili největší pozornost a při přestřelce se probojovali až do třetího patra domu, bylo velmi málo.

Jedna přesně mířená střela naplnila touhu po odplatě. Oficiální viník a organizátor největšího teroristického útoku v dějinách padl mrtvý k zemi. Deset let pátrání bylo u konce.

Fotografie, která se záhy objevila v médiích, byla falešná a Barack Obama se rozhodl pravý obrázek mrtvého vůdce teroristické organizace nezveřejňovat. Chtěl tím předejít dalším potenciálním násilnostem. Z obavy, aby se jeho tělo nestalo poutním místem extrémistů, byl vhozen do Arabského moře. Podle islámských tradic bylo jeho tělo „pohřbeno“ do 24 hodin.

Památná fotografie

CIA si po zjištění domnělého místa, kde se bin Ládin ukrýval, nechala na základně v Severní Karolině vybudovat přesnou kopii domu v Abbottábádu. Celou akci si zde několik týdnů jednotky NAVY SEALS trénovali.

Akce se spustila z 1. na 2. května a prezident Barack Obama, viceprezident Joe Biden a ministryně zahraničí Hillary Clinton společně se šéfem CIA a dalšími důležitými vrcholnými úředníky sledovali celou akci živě. Vznikla tak jedna z nejpamátnějších fotografií Obamova úřadování.

Když prezident Obama informoval svět o smrti muže, jenž se stal symbolem terorismu a jeden z hlavních viníků teroristických útoků 11. září 2001, lidé v USA to pojali velkolepě.

Už dlouho se nestalo, aby smrt člověka vzbudila oslavy v ulicích. To se v New Yorku a Washingtonu právě stalo. Američané tak oslavili pomstu za muže, jenž se stal nejhledanějším nepřítelem č. 1.

Zcela pochopitelně je průběh akce protknut několika spekulacemi, které oficiální verzi zpochybňují. Pravdu zná jen pár vyvolených, ale jisté je, že Usáma bin Ládin byl popraven a vhozen do Arabského moře. Pokud se však něco zatajuje, jedná se tak spíše, aby diplomatické vztahy mezi USA a Pakistánem nevedly ke zbytečným konfliktům.

Zdroje: obamalibrary.gov, history.com, britannica.com

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů