19.8 C
Prague
Pátek, 12 dubna 2024, 8:04
- Reklama -
DomůOsobnostiOldřich Nový: Hrdina ve filmu i v životě. Šli po něm nacisté...

Oldřich Nový: Hrdina ve filmu i v životě. Šli po něm nacisté i komunisté, jeho konec byl smutný

Jsou hrdinové ve filmech a pak v životě. Oldřich Nový je vzácným případem člověka, který spojil obojí. Symbol prvorepublikové galantnosti a šarmu zažil během druhé světové války nelehké chvíle. Odmítl se rozvést se svojí ženou, která byla židovka, a skončil tak v transportu, jehož cílem byl pracovní tábor.

Legenda československého filmu je známá především ze snímků Kristián, Eva tropí hlouposti, Dívka v modrém, Hotel Modrá hvězda a z mnoha dalších. Pravděpodobně největší roli své kariéry však odehrál ve svém osobním životě. Nelehká situace druhé světové války se do jeho osudu obtiskla silným písmem. Manželka Alice byla totiž židovského původu.

Zavřete oči, odcházím

Vrchol kariéry Oldřich Nový prožívá právě v období Protektorátu a v průběhu druhé světové války. Byl tak na očích víc než kdy jindy. Zvýšená pozornost působila obtíže. Manželé i divadlo snášeli časté rasové útoky v tisku i na veřejnosti. Původ Oldřicha Nového byl bez židovských kořenů, a tak mu byla z vysokých míst i od přátel podsouvána myšlenka, aby se s Alicí rozvedl. Tento právní akt by ho osvobodil od hrozích konfliktů a cesta jeho profesní dráhy by mohla pokračovat bez sebemenšího zádrhele. Zde se ukázal velký rozměr jeho charakteru. Oldřich Nový svoji ženu naopak na veřejnosti bránil, což nezůstalo bez odpovědi.

Žena Alice byla deportována na podzim roku 1944 do židovského ghetta Terezín. Oldřich Nový byl v lednu roku 1945 povolán na shromažďovací místo v Praze na Hagiboru, odkud byl transportem přemístěn do pracovního tábora v Osterode. Podle několika spoluvězňů bylo až neskutečné, s jakou noblesou jemu vlastní se Oldřich Nový s novým prostředím vypořádal. Spisovatel Ondřej Sekora, který byl jeho spoluvězněm, popsal, jak si s úsměvem a klidnou chůzí vykračuje pracovním táborem. Tvrdý režim a nuzné podmínky ho ani náznakem nezlomily. Elegantní oblek nebo vězeňské hadry? Oldřich Nový měl jednoduše šarm v krvi. 

Útěk!

Sám Oldřich Nový nikdy o své minulosti v pracovním táboře na veřejnosti nehovořil. Minimum informací pochází většinou od pamětníků, spoluvězňů nebo jediné dcery Jany Včelákové. V televizním pořadu Příběhy slavných odhaluje neuvěřitelně odvážný čin, kterým Oldřich Nový riskoval všechno. Z pracovního tábora utekl zpět do Prahy. Schován a zabalen v obvazech ležel v nemocnici do konce války. Udajně ani nepromluvil, aby lidé nepoznali hlas samotného Kristiána. 

Změna poměrů

Život po druhé světové válce už se pomalu vychyloval cestou na východ. Herecký ideál byl dělník a elegantní svůdník se považoval za symbol buržoazie. Oldřich Nový tedy mění role a jeho hvězda pomalu upadá. Komunistickému režimu odevzdává dobrovolně svoje divadlo, protože pochopil, že nemá smysl klást odpor. Poslední léta života prožil téměř osamocen.

Údajně se stranil společnosti, aby si lidé zachovali obrázek slavného Kristiána. Oldřich Nový je výraznou osobností nejenom díky svému hereckému umění, ale i díky odvaze, kterou projevil v té nejsložitější chvíli.

Zdroj: ceskatelevize.cz, Český rozhlas, ČSFD

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů