„Lidé reagují na drahotu tím, že méně nakupují. U sociálně slabších skupin obyvatelstva je omezování spotřeby vynucené napjatými rodinnými rozpočty. Bohužel hrozí, že některé rodiny finanční tlak nevydrží a budou se zadlužovat či v krajním případě skončí v exekucích,“ říká v komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V listopadu došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 8,7 procenta. Snižování tržeb obchodníků je srovnatelné se snižováním reálných příjmů lidí. Je zřejmé, že lidé reagují na prudký růst cen v obchodech, proti kterému se brání tím, že omezují svou spotřebu. Patrné je to při nákupu potravin i nepotravinářského zboží.
Přejde ekonomika do recese?
Po 19 měsících došlo k meziročnímu poklesu tržeb u prodejen s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Tržby výrazně klesaly v prodejnách s výrobky pro domácnost. O moc lépe nedopadly ani obchody s počítačovým a komunikačním vybavením či prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci. Ušetřeny nebyly ani online obchody, kterým se tržby propadly o 9,8 procenta.
Pokles tržeb obchodníků značí, že česká ekonomika dál zpomaluje svůj růst a v roce 2023 může přejít do krátké a mělké recese. K oživení ekonomiky by pomohlo snížení úrokových sazeb, což by však v době vysoké inflace přineslo více problémů než užitku. Lidé se proto musí připravit na to, že okamžité zlepšení situace nepřijde a následující měsíce budou obtížné.