DomůLifestyleJak vybrat peníze v zahraničí? Jde to i bez starostí

Jak vybrat peníze v zahraničí? Jde to i bez starostí

Léto je tu a stovky tisíc Čechů se chystají za hranice, kde jejich největším problémem bude, jak zaplatit za občerstvení nebo koupit vstupné na nejrůznější atrakce. Platba kartou stále není takovým standardem, obzvláště ne u drobných obchodníků. Hotovost je jistota. Jak vybrat bezstarostně peníze a na co si dát v zahraničí pozor? To prozrazuje Ondřej Kozák ze společnosti Euronet, která patří se svými 43 000 bankomaty mezi globálně největší zprostředkovatele při výběru hotovosti.

  1. Kontrola před odjezdem

Dlouhé telefonáty s bankou jsou noční můrou nejen na dovolené. Proto si s dostatečným předstihem zkontrolujte platnost karty a jaké poplatky si vaše banka v zahraničí účtuje. Budete tak vědět dopředu, kolik vás použití bankomatu v zahraničí bude stát. Zároveň si zkontrolujte na účtu, zda máte dostatek peněz a pro jistotu si vyberte určitou záchrannou částku ještě před odjezdem – nikdy nevíte, kdy můžete kartu ztratit nebo vám ji někdo ukrade.

  • Nejlepší je bezkontaktní výběr

Pokud si můžete vybrat, hledejte takový bankomat, u kterého stačí jen přiložit kartu na bezkontaktní čtečku. Právě většina žlutomodrých bankomatů Euronet tuto možnost nabízí. Kartu nemusíte dávat vůbec z ruky, stačí přiložit a zadat PIN. Takové bankomaty splňují nejmodernější a nejpřísnější standardy bezpečnosti, a pokud nikomu nedáte svůj PIN, je prakticky nemožné zneužít vaši platební kartu.

  • Nevkládejte celou kartu

Dalším ochranným prvkem většiny moderních bankomatů je takzvaný DIP reader který povolí jen poloviční vložení karty. Karta nikdy nezajede do bankomatu celá a můžete ji tak kdykoliv vyndat. K čemu je to dobré? Obzvláště v zemích, kde je kolísavá stabilita elektrické energie se při výpadku může lehce stát, že vám klasický bankomat kartu již nevrátí. Zároveň na tento DIP reader je pro hackery velice obtížné nainstalovat nelegální čtecí zařízení.

  • DCC ano nebo ne?

Za zkratkou DCC (Dynamic Curency Conversion) se neskrývá nic složitého. Při výběru peněz v zahraničí máte na výběr ze dvou možností, a sice výběr s DCC nebo s kurzem vlastní banky. Výhodou DCC je, že přímo na obrazovce vidíte kurz a přesný přepočet na vaši domácí měnu. Tento kurz stanovuje provozovatel bankomatů. Fixní poplatek za výběr z bankomatu v tomto případě většinou nebývá účtován. Pokud DCC odmítnete, výběr se bude řídit kurzem vaší domácí banky, který však zjistíte až po výběru hotovosti nebo z výpisu z účtu. Většinou bývá k výběru bez DCC započítán i fixní poplatek za výběr hotovosti, který se řádově pohybuje v desítkách korun.

  • Hlavně obezřetnost

Přidat lze ještě celou řadu notoricky známých tipů, jako například nezadávat PIN v bezprostřední blízkosti osob, zakrývat si volbu PINu dlaní, a hlavně nemít PIN uložený v mobilu či peněžence. Když už vás nějaká nestandardní událost překvapí, každý bankomat Euronet po celém světě je opatřen telefonním číslem, kde vám na non-stop infolince rádi pomohou a poradí.

Zdroj: Ondřej Kozák, Euronet

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů