15.3 C
Prague
Čtvrtek, 16 května 2024, 9:05
- Reklama -
DomůLifestyleDnes začíná koupací sezóna. Jaká je kvalita vody?

Dnes začíná koupací sezóna. Jaká je kvalita vody?

Dne 30. května 2022 v ČR začíná letošní koupací sezóna na koupalištích ve volné přírodě. Ve středních Čechách se nachází celkem 22 lokalit ve volné přírodě, kde kvalitu vody ke koupání monitoruje KHS, v dalších přírodních koupalištích tak činí jejich provozovatelé. Hodnocení jakosti koupacích vod je průběžně aktualizováno po celou sezónu, tedy až do 1. 9. 2022.

„Uplynulá sezóna byla z hlediska jakosti vody ke koupání na středočeských lokalitách ve volné přírodě vcelku příznivá, vodu nevhodnou ke koupání měla v jejím průběhu jen dvě sledovaná místa, a to Slapy-Živohošť a Nový rybník v Příbrami,“ přibližuje ředitel KHS Tomáš Vodný a dodává: “Předpovědět, jaká bude kvalita vody v přírodě letos, je obtížné. Její jakost totiž závisí na mnoha faktorech, jako jsou délka a intenzita slunečního svitu, teplota vody, intenzita větru nebo úhrn atmosférických srážek, které jsou v průběhu každé sezóny značně variabilní. Obecně v našich podmínkách platí, že čím teplejší a sušší sezóna přijde, tím dříve se to projeví zhoršující se jakostí koupacích vod. Nejdůležitějšími hodnotami, které se z hlediska možných negativních dopadů na zdraví koupajících se v takových vodách sledují, jsou ukazatele mikrobiologické a množství sinic.“

Odkdy se kvalita vody sleduje?

Jakost vody je sledována provozovateli přírodních koupališť. Na vybraných koupacích místech ve volné přírodě, která provozovatele nemají, provádí kontrolu jakosti vody přímo krajská hygienická stanice podle předem stanoveného monitorovacího kalendáře. 

KHS zahájila sledování kvality vod v přírodních koupalištích v pondělí 23. května a podle výsledných analýz je situace na všech ověřených lokalitách výborná. V příbřežních částech vodních ploch se na některých místech objevilo povrchové znečištění tvořené pylem z kvetoucích stromů. Ten však při dešťových přeháňkách poměrně rychle zmizí. Počasí je sice již vesměs slunečné, voda ale dosud nedosahuje teplot příznivých pro rekreační koupání. Hodnocení rozborů vody ve sledovaných lokalitách je každý pátek aktualizováno na  www.koupacivody.cz, kde se v mapových podkladech nachází údaje za celou republiku. Jednotlivá koupaliště jsou pak specifikována také na stránkách KHS http://khsstc.cz/ pod bannerem „Koupací vody“.

Zdroj: KHS

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů