23.8 C
Prague
Neděle, 26 května 2024, 6:05
- Reklama -
DomůZajímavostiUžívání psychedelik pomáhá lidem vyrovnat se se smrtelností

Užívání psychedelik pomáhá lidem vyrovnat se se smrtelností

Vědci zjistili, že psychedelika a prožitky blízké smrti ohromně snížují úzkost z konce života.

Smrt nás čeká všechny a této realitě, která spojuje veškerý život na Zemi, je pro mnohé těžké čelit. Výzkum ale ukázal, že naši úzkost ze smrtelnosti mohou dramaticky snížit dvě odlišné, ale podobně intenzivní události v životě – zážitky blízké smrti nebo čas strávený pod vlivem psychedelických látek.

Vědci nyní, s pomocí více než tří tisíc účastníků, porovnali tyto dvě kategorie událostí, jež mění člověku pohled na život, v online průzkumu. Výsledky odhalily že „skupiny na tom byly pozoruhodně podobně s hlášenými změnami v postojích ke smrti, připisovanými této zkušenosti, včetně sníženého strachu ze smrti“, což je zjištění, které „může reformovat klinickou praxi při snižování úzkostí celkově a především úzkostí z konce života,“ tvrdí výsledky studie zveřejněné v časopise PLOS ONE

„Očekával jsem, že se (skupiny) budou nějak překrývat, ale že budou mnohem odlišnější, než jak skončily v tomto průzkumu,“ říká Roland Griffiths, profesor psychiatrie a neurověd na lékařské fakultě univerzity Johnse Hopkinse a vedoucí autor studie. „Došlo k obrovskému překrytí, pokud jde o fenomenologii – tedy kvality zážitku – a také trvající následky této zkušenosti, ať už jde o mimotělní zážitky blízké smrti či bez drog, versus psychedelické zážitky,“ dodává.

Griffiths, přední odborník na terapeutické účinky psilocybinu (psychoaktivní sloučenina v magických houbách), začal tento srovnávací experiment vyvíjet poté, co si přečetl o transformativních účincích zážitků blízkých smrti. Lidé, kteří prožili tyto zkušenosti, totiž často uvádějí pozitivní změny ve svých postojích ke smrti, stejně jako pozitivní změny při uvažování nad smyslem života. „Lidé velmi často odcházejí se změněným pocitem, že existuje jakési pokračování i po smrti těla,“ vysvětluje Griffiths. „Zároveň začínají uvažovat o tom, že existuje něco nadpozemského a nevěří, že smrt je konečná.“

S psylocybinem pracoval výzkumný tým také u pacientů s rakovinou, kteří měli deprese nebo úzkosti ze své diagnózy a zjistili u nich téměř totéž. Lidé s těmito zkušenostmi vykazovali výrazný pokles deprese, úzkostí i strachu ze smrti. Griffiths doufá, že použití těchto látek k léčbě úzkosti ze smrti bude v budoucnu schváleno. „To by byl velký úspěch, protože jsme pochopitelně všichni smrtelní a dříve nebo později bude mnoho lidí, kteří budou čelit této existenční krizi a budou z konce velmi rozrušení. Jedná se tedy o velmi nadějnou terapeutickou indikaci,” uzavírá psycholog.

Zdroj: Vice.com

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů