14.5 C
Prague
Neděle, 19 května 2024, 12:05
- Reklama -
DomůZdravíPozor na sluneční paprsky. Jak se v létě nejlépe chránit pokožku, radí MUDr....

Pozor na sluneční paprsky. Jak se v létě nejlépe chránit pokožku, radí MUDr. Kučera

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit. Jak si nejlépe užít jaro a léto se zdravou a nespálenou pokožkou? A proč je důležité chránit malé děti?

Řešením samozřejmě není od slunce utíkat, protože slunce k životu potřebujeme. Navozuje v nás pocit psychické pohody a sluneční záření má význam v syntéze vitamínu D, který potřebujeme. Denně se ale stačí slunit (mimo polední hodiny) 15 minut – to je dostatečná doba, abychom si zajistili dostatek vitamínu D. Důležité je také vědět, že dle lékařských studií denní používání ochranného opalovacího krému (alespoň SPF 15), snižuje riziko melanomu o více než 50 procent.

Pozor na slunce a znaménka

„Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut. Lidé s fototypem I charakterizuje velmi světlá, pihatá pokožka, zrzavé nebo velmi světlé blond vlasy. Pokožka prakticky nikdy nezhnědne,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Slunce stojí za vznikem většiny vrásek

Kromě závažných nádorových onemocnění slunce způsobuje i vznik vrásek. Věděli jste, že až 90% známek stárnutí kůže (vrásky, stařecké a pigmentové skvrny) může právě UV záření? Sluneční paprsky totiž pronikají do vrchních vrstev pokožky a uvolňují tím volné radikály, které urychlují fotostárnutí/předčasné strnutí pleti. Dle výzkumu dermatologů lidé, kteří chrání svojí pokožku na denní bází SPF krémy, projevují až o 24 % menší stárnutí pokožky oproti jedincům, kteří se nechrání každý den.

Nebezpečné spálení dětské pokožky

Nejvíce bychom měli chránit před sluníčkem naše děti, protože silné spálení pokožky v dětském věku může mít i fatální následky.  U dětí se doporučují speciální oděvy, které ochrání před UV zářením a do 1 roku by děti vůbec neměly pobývat na přímém slunci. Samozřejmostí by měla být ochrana zraku certifikovanými brýlemi proti UV u dětí i dospělých.Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku.

Dbejte na správné číslo SPF

Při pobytu na sluníčku je samozřejmě důležitý krém s ochranným faktorem. „Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 25 (kromě fototypu I, zde by měl být SPF po celý den 50). Faktor by nikdy neměl být menší než 15, a to i když patříte k jedincům s tmavší pokožkou. Krém si nanášejte minimálně 20 minut před sluněním, aby měl dostatek času se vstřebat. Při opalování na přímém sluníčku používejte na pleť faktor minimálně 50, jinak si zahráváte s předčasným stárnutím pleti,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Jak na spálenou pokožku?

Když si přivodíme vážnější újmu slunečními paprsky, což znamená, že se na kůži objeví puchýře, je vhodné vyhledat lékaře.  Ten určí rozsah poškození pokožky a navrhne vhodnou léčbu. Puchýře se v žádném případě nesnažíme sami propichovat, neboť hrozí infekce. Při lehkém stupni spálení v podobě zarudnutí a citlivosti na dotek postačí samoléčba, tedy vhodné chlazení. Nejlepší je začít vlažnou sprchou nebo  použít studené obklady, které uleví od bolesti a pálení pokožky.  Následně kůži ošetříme zklidňujícím přípravkem například s panthenolem nebo aloe vera. Určitě se spálenou pokožkou nevycházíme na slunce, naopak si musíme dát přestávku od slunečních paprsků až do úplného vyhojení pokožky.

Kosmetické zákroky v létě?

Mnoho lidí má v létě obavy chodit na kosmetické zákroky jako je například odstraňování znamének či pigmentových skvrn. „Jedná se o dlouho opakovaný mýtus. Důkazem nám mohou posloužit oblasti, kde se estetické zákroky provádí nejvíce na světě jako je Kalifornie, Miami nebo Arabské Emiráty, a přitom tam svítí slunce celý rok více než u nás. Ani ve slunečních měsících se těchto zákroků nemusíte obávat, jen musíme kůži pravidelně chránit před UV zářením, například krémy s SPF faktorem a nechodit se opalovat na přímé sluníčko,“ uzavírá dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Zdroj: MUDr. Jan Kučera

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů