14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůLifestyleOdzimování chalupy se blíží: Co musíte určitě zkontrolovat?

Odzimování chalupy se blíží: Co musíte určitě zkontrolovat?

První jarní dny jsou konečně tady a hezké počasí láká nejen na delší procházky, ale také na pobyt na chatě. To znamená jediné – je na čase odzimovat chalupu a připravit ji na další sezónu. Přečtěte si, na co byste neměli takovém odzimování zapomenout.

Porozhlédnout se okolo chalupy

První kroky po příjezdu by měly vést kolem chaty, obejděte ji celou a prohlédněte ji ze všech stran. Tmavá místa na omítce mohou značit poškození vodou, je tedy třeba věnovat jim zvýšenou pozornost. I přesto, že se na podzim obvykle vypouští voda z vodovodních trubek, mohl její zbytek zůstat v kohoutku nebo sifonu, zatéct do zdí chaty a poškodit je. Jestliže najdete na omítce neobvyklé fleky, zavolejte raději odborníka, který dokáže určit místo úniku vody, ať se tím nemusíte dál trápit.

Nezapomeňte na okapy

Ještě než se dostaneme do chaty, zůstaneme venku. Velkou pozornost věnujte střeše a okapům. Zkontrolujte, zda jsou cesty, kterými prochází dešťová voda, průchozí. Žlaby okapů zvládnete hravě vyčistit dlouhou tyčí nebo speciálním nástavcem k čištění. Okapy, zvláště u starých chat, mohou přes zimu zreznout. Pokud tedy uvidíte, že je některá z části zrezivělá, tak ji raději vyměňte.  

Kontrola zámků včetně údržby

Vzhledem k tomu, že se zámky celou zimu vůbec nepoužívají, mohly bez jakékoli údržby zreznout a zasekávat se. Nejde jen o ty klasické, s dveřními vložkami, ale také visací, které máte venku. Zkontrolujte tedy všechny zámky a promažte je mazivem k péči o ně přímo určeným.

Větrat, ale opatrně!

Po vkročení do chaty vás nejspíš jako první napadne, že je potřeba vyvětrat. Ale pozor, i na větrání je třeba jít opatrně! Mohl by totiž nastat tzv. větrací šok, který může být příčinou srážení vlhkosti. A to v některých vede až k vytvoření plísní. Vyvětrejte tedy, ale jděte na to pomalu a trpělivě. Plíseň se může vytvořit například i za skříněmi, všechna podobná místa zkontrolujte, a pokud nějakou plíseň najdete, ošetřete ji přípravkem na to určeným. Abyste takovou nepříjemnost příště nemuseli řešit, odsuňte nábytek na pár centimetrů od zdi, vznikne tak prostor pro proudění vzduchu.

Pryč s roztoči a hlodavci

Pokud jste zvyklí nastavovat pasti na hlodavce, běžte je zkontrolovat, jakmile to bude možné. Jestli se do nich nějaká myš či rejsek chytili, brzy to v chatě pocítíte a nebude to zrovna příjemné. Mezi další nezvané hosty, se kterými chatu pravděpodobně sdílet nechcete, jsou různé mikroorganismy a roztoči. Ti se usazují hlavně v peřinách a matracích. Je proto dobré pořídit si takovou matraci a lůžkoviny, které obsahují speciální materiály, jež brání tvorbě mikroorganismů a roztočů. „Při vybírání lůžkovin na chatu je dobré zaměřit se na takové materiály, které brání tvorbě roztočů a jsou hypoalergenní. Pouhé větrání lůžkovin totiž nemusí být úplně účinné a roztoči v nich mohou stále zůstávat,“ říká Ondřej Bacík, prodejce společnosti ProSpánek.

Čistka lednice jako jeden z posledních kroků

Nezapomeňte také na důkladnou dezinfekci lednice a to předtím, než ji zapojíte a naplníte jídlem a pitím. Nejlepší pomocník je voda s octem, popřípadě také voda s jedlou sodou. Bez takového čištění hrozí vznik plísní, bakterií a nepříjemný zápach.

Zdroj: Chata a chalupa

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -