21.5 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 2:07
- Reklama -
DomůOsobnostiCovid-19 rozhodně nezmizel, varuje MUDr. Mazylkinová. Vysvětluje, na jaká očkování máme nárok...

Covid-19 rozhodně nezmizel, varuje MUDr. Mazylkinová. Vysvětluje, na jaká očkování máme nárok zdarma

Část společnosti má pocit, že nemoc covid-19 je pryč. Bohužel tomu tak není. Není to však nic neobvyklého, protože je nanejvýš pravděpodobné, že s touto nemocí se zkrátka musíme naučit žít. Jak to nyní s očkováním, mají lidi zájem? A co pacienti z Ukrajiny, už plní ordinace lékařů? Zeptali jsme se MUDr. Ludmily Mazylkinové.

Doktorka Mazylkinová vystudovala Všeobecné lékařství na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, v roce 2012 získala atestaci v oboru Všeobecné praktické lékařství. Od tohoto roku působí ve společnosti Moje ambulance, od roku 2017 jako vrchní praktická lékařka.

Cítíte už ve své ordinaci zvýšení nápor, protože do země přišlo velké množství lidí z Ukrajiny?
Kolik pacientů z Ukrajiny ošetřily pobočky Moje ambulance celkově přesně nevím, ale co se týče pobočky na Praze 4, kde pracuji, bylo těchto pacientů zatím málo.

Bude potřeba těmto lidem nabídnout i jinou péči, než jsme zvyklí? Například pokud jde o nemoci, které se u nás tak často nevyskytují…
Samozřejmě jim bude poskytnuta maximální péče – stejná, jako u našich pojištěnců. Můžou se vyskytnout i nemoci u nás ve větším množství nezvyklé nebo téměř se nevyskytující, ale není to nic, co by nebylo řešitelné.

Část společnosti má pocit, že covid-19 je pryč, jak je to podle Vás, přijde na podzim další vlna?
Covid-19 pryč rozhodně není, i když se to tak leckdy prezentuje. Je tu s námi a nelze předjímat, jaká bude situace na podzim.

Doporučila byste stále očkování proti covidu, i když varianta omikron umí současné vakcíny obejít?
Rozhodně ano. Co nás jako zdravotníky velmi zaráží, je stále klesající počet zájemců o očkování. Leckteří pacienti se nenechají naočkovat 3. dávkou, mají pocit, že to nepotřebují. Ano, variantou omikron se může nakazit i plně očkovaný jedinec, nicméně průběh této nemoci není nijak závažný. Takže za nás všechny vyzývám k očkování.

A co další očkování…?
Jak už jsem nastínila, zájem o očkování proti covidu-19 je velmi malý, i když pacienty stále informujeme o jeho významu. Jsou tu i očkování další, která samozřejmě realizujeme, jako každý rok. Nyní se zvýšil zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě, jistě je to i díky úhradě pojišťovnou vybraným skupinám.

Jsou lidé dostatečně informováni o možných vedlejších účincích očkování?
Ano, všechny pacienty informujeme o možných nežádoucích účincích. Podepisují nám i informovaný souhlas. Naštěstí těch vážných je naprosto minimum, zatím jsem zaznamenala lehčí alergické reakce, teploty, bolesti svalstva, lokální otok a bolest v místě aplikace; vše brzy spontánně či za lékové podpory odezní. Určitě se není čeho bát.

Vědí lidé, která očkování jsou povinná a případně co a kdy hradí pojišťovny?
My pacienty informujeme především o možnostech očkování nepovinného, v dospělosti je všeobecně povinný jen tetanus a tento hlídáme při pravidelných preventivních prohlídkách. Každá pojišťovna má v rámci různých benefitů a balíčků stanoveny finanční příspěvky na různé typy očkování, pacienti si to vše mohou zjistit na jejich webových stránkách. Nárok na očkování s plnou úhradou například očkování proti chřipce, pneumokokovým onemocněním a klíšťové encefalitidě jsou známá u vybraných skupin pacientů.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -