21.5 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůZajímavostiPátrání po pohřešovaných osobách je sice pro psa hrou, závisí na ní...

Pátrání po pohřešovaných osobách je sice pro psa hrou, závisí na ní ale lidské životy, říkají kynologové

V horských oblastech v České republice jsou v zimě každoročně vyhlášeny desítky pátracích akcí po pohřešovaných osobách. Důležitou roli v těchto záchranných misích hrají nejen členové Horské služby ČR, ale i jejich psí parťáci, kteří především ve tmě dokáží zastat práci až za 20 lidí. 

Většina z nás si české hory spojuje zejména se zábavou a dobrodružstvím. Pro členy Horské služby ČR jsou ale místem výkonu povolání, kdy jsou velmi často svědky vážných situací ohrožujících lidské životy. Právě v záchraně lidských životů a pátracích akcích jim pomáhají jejich čtyřnozí parťáci. „Pro mě ten pes není pracovní nástroj, ale kamarád. Chci, aby se měl dobře a aby jeho život měl smysl,“ mluvím o svém psovi člen Kynologické komise Horské služby ČR Jan Hepnar.

„Výcvik psa tak, aby byl naším pomocníkem, trvá zhruba dva roky. U štěňat začínáme základní poslušností a socializací. Teprve potom pejsky učíme například jezdit na sněžných skútrech, létat ve vrtulníku a pilují se schopnosti pátrat po osobách v plochách nebo lavinách,“ vysvětluje vedoucí Kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.

Důležitý je nejen výcvik, ale i fyzická kondice psa. Ideální je tedy volit krmivo speciálně pro velmi aktivní psy, kteří jsou vystaveni vysoké zátěži a námaze. „Pro naše psy je kvalitní krmivo důležité nejen kvůli té fyzické náročnosti, ale musí jim vyhovovat i po zdravotní stránce, zdůrazňuje Pavel Smejkal.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -