15.7 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 5:06
- Reklama -
DomůZajímavostiCena zlata raketově stoupá. Vyšplhat by se mohla až ke třem tisícům...

Cena zlata raketově stoupá. Vyšplhat by se mohla až ke třem tisícům dolarů za unci

V posledních dnech cena zlata dramaticky vzrostla a aktuálně atakuje hranici 50 tisíc korun za trojskou unci, tedy zhruba 2100 amerických dolarů. Odborníci predikují, že by se do roku 2028 mohla vyšplhat až k hranici tří tisíc dolarů za unci.

Odhadnout vývoj ceny zlata není nic jednoduchého, ovlivňuje ji totiž hned několik faktorů. „Cena zlata v korunách se odvíjí od toho, jaký je momentální kurz dolaru na burze. Pokud bychom chtěli zjistit, jaká je cena zlata v korunách, je třeba dolar přepočítat podle aktuálního kurzu. Aktuální kurz zlata ovlivňuje hned několik faktorů. Mezi nejvýznamnějšího činitele patří právě kurz amerického dolaru. Kurz zlata v případě znehodnocení dolaru roste a naopak. Cenu zlata ovlivňuje také vyšší poptávka nebo velmi nízké úrokové sazby, při nichž se nevyplatí mít své peníze uložené v bance. Mezi další činitele patří také inflace, politická či ekonomická krize, popřípadě očekávaný pokles produkce zlata, s čímž souvisí zvýšený zájem o něj. Cena za tuto komoditu je proměnlivá, ale v dlouhodobém hledisku vykazuje jasný rostoucí trend,“ vysvětlil Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Cena zlata se vyvíjí v osmiletých cyklech a podle odborníků je zlato právě teď na počátku dalšího cyklu. „Trh se zlatem se od 70. let 20. století vyvíjí v dlouhodobých cyklech. Loňské překonání historického maxima dolarové ceny žlutého kovu potvrdilo, že na konci roku 2022 začal nový zhruba osmiletý cyklus, ve kterém může cena unce zlata stoupnout až na tři tisíce dolarů. Během osmiletého cyklu cena zlata kolísá, dochází samozřejmě i k poklesům, které je vhodné využít pro nákup,“ řekl Roman Pilíšek.

Cena zlata roste převážně prvních pět let osmiletého cyklu, vrchol by měl nastat kolem roku 2028, pak dojde k dlouhodobějšímu klesání ceny a začne nový osmiletý cyklus. „Vycházíme z dlouhodobých údajů již od roku 1973, kdy začal první osmiletý cyklus. Aktuálně jsme již v sedmém cyklu. Pouze v jednom případě měl cyklus klesající výsledek. Ve zbytku případů cena zlata vzrostla od 100 do 400 procent. S ohledem na stav západních ekonomik a mezinárodní politickou situaci pokládám metu 3000 amerických dolarů za spodní hranici odhadu,“ řekl ekonom.

Ač se o zlatě mluví jako o investici, v pravém slova smyslu to investice není. „Zlato je především uchovatelem hodnoty, jeho hodnota je konstantní. Základní jednotkou je trojská unce – 31,1 gramu. Vždy když cena zlata roste, ukazuje to mnohé, základní informací je, že peníze ztrácí hodnotu. Jen za posledních 14 měsíců vyrostla burzovní cena unce zlata z 40 000 na 50 000 korun. Česká koruna tak ztratila 25 procent své hodnoty. Podle mého názoru bude unce zlata v letech 2027 až 2028 kulminovat minimálně na ceně 70 000 korun, což je dalších +40 procent. Z krátkodobého hlediska bych ale s nákupem vyčkal do doby, kdy se bude burzovní cena pohybovat kolem 47 000 korun,“ uzavřel Roman Pilíšek.

Garant textu: Roman Plíšek

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů