DomůZdravíDoktor Schwarz: Viděl jsem v bolestech a beznaději umírat mladé lidi i...

Doktor Schwarz: Viděl jsem v bolestech a beznaději umírat mladé lidi i ženy nabízející své vyhublé tělo za jídlo pro sebe a své děti

Často si lidé praktického lékaře představují jako empatického a zároveň velmi profesionálního jedince. Každý od něj při potížích čeká moudrou a odbornou radu a často nejen ji. Mnohým také vyvstává otázka, zda lze v některých případech klasickou léčbu nahradit jinými prostředky, od bylinek až po doplňky stravy. I proto se dnes u svého praktického lékaře můžete setkat například s kombinací západní a východní medicíny.

Lékař by měl být tím, kdo poradí čemu věřit, a co je jen reklama. „V ideálním případě by měl být lékař schopný se ke všemu vyjádřit a moudře poradit,“ říká úvodem MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace, a pokračuje: „Na naší klinice k tomu směřujeme, neboť kombinujeme kromě medicíny západní, alopatické, i medicínu východní, fytoterapii, používáme konopné tinktury, akupunkturu. Musím však podotknout, že vždy za odborného vedení lékaře, který všem procedurám dělá supervizi a je vzdělaný v těchto léčebných postupech. Naopak vždy zbystřím, když k nám přicházejí pacienti, co dostali zázračné kapky či podstoupili jiné metody léčby bez správné diagnostiky a odborného vedení, v nejhorším případě jim klasickou léčbu “terapeut” vymluvil.“

Lékař, léčitel a šarlatán

Mezi lékařem, léčitelem a šarlatánem je značný rozdíl. „Mám takový příklad, který pacientům říkám, aby pochopili smysl, proč kombinujeme a proč je nutné odborné vedení: Představte si, že před vás dají kousek dortu. Dle toho kousku si vytvoříte nějaký obrázek, jak by ten dort mohl vypadat, ale skutečnost je taková, že pouze cukrář ví, jak dort vypadá. Z čeho je složený, a jak se peče. Stejně tak je to i u diagnostiky a správné léčby. To, že si pacient přečte nebo vyslechne kusé informace a někdo ho přesvědčí o podobě dortu, ještě neznamená, že tomu tak skutečně je. Pouze erudovaný, vystudovaný lékař či terapeut je schopný klienta správně diagnostikovat a léčit,“ upozorňuje lékař.

Pan farář, pan učitel a pan doktor

Dříve byly v každé obci tři nejváženější osoby, pan farář, pan učitel a pan doktor. Za doktorem chodili lidé s dalekých krajů pro radu i pro pomoc. I dnes je patrné, že si lékařů působících na odlehlých místech velmi cení. „V čem odlehlejším kraji lékař působí, tím více si jej lidé váží. Zdá se mi, že ve velkých městech a příměstských aglomeracích se to vytrácí. Nejvíce jsem tento pocit zažil na misi v Africe, kde jsem byl jediný lékař na ostrově s 11 000 populací,“ uvádí Schwarz a pokračuje: „Lidé v těchto oblastech jsou také mnohem pokornější a vděčnější. Neviní lékaře, když některý pacient zemře. Berou to jako součást života. Bez nás by zemřelo lidí mnohem více. Oni to vědí. V místech podobných tomuto vám ještě více dojde, jak důležitou úlohu a jak nezastupitelným článkem v týmu hraje také zkušená sestra.“

Lékař jako člověk, který léčí a pomáhá bližním

O lékaři vypovídá léčba i láska a pomoc bližním. „Býti lékařem je nutno projevovati nejen slovy a účinnou léčbou, ale především účinnou láskou a pomocí bližním,“ říká s úsměvem MUDr. Rodion Schwarz. „Je pravda, že v našich krajích jsme zahlceni administrativou, ale záleží hodně i na organizaci a plánování práce. Na pacienty si najdu klidně i 30 minut. Velkým pomocníkem nám je Emmy, naše virtuální sestra, která řídí objednávání pacientů, pomáhá s řešením mnohých požadavků online. V čekárně je potom příjemná, klidná atmosféra, protože každý ví, že je objednaný na čas a my jako personál mu ten čas budeme věnovat,“ dále uvádí.

Nejzásadnější zkušenost lékařské praxe

Je důležité si uvědomit, že není člověka, který by nechtěl žít ve štěstí a spokojenosti. „Při mé práci jsem měl opakovaně možnost vidět mnohé tváře bytostného zla lidské existence na africkém kontinentě. Viděl jsem v bolestech a beznaději umírat mladé ženy a muže, řady obchodů za sebou s rakvemi při pobřeží Viktoriina jezera, ženy nabízející své vyhublé, zpustošené tělo za jídlo pro sebe a své děti, slumy plné bídy v Nairobi či děti s jejich nafouklými, prázdnými bříšky,“ mluví o hrůzách MUDr. Rodion Schwarz a dodává: „Naučil jsem se brát život vážně, pocítit jeho váhu, připustit si jej jako celek, přiznat si i jeho stíny. Vše to přichází jedině z vědomí dobrého a zlého, z úspěchů i omylů, z říše inteligence a zón bláznovství a nevědomosti.“

Skutečný příběh lékaře 21. století

Lidské životy jsou plné různých příběhů. Některé končí šťastně, na vyprávění dalších se těžko hledají slova. Obdobný příběh má i praktický lékař pro dospělé. „Na ostrově jsme se s kolegou medikem seznámili s místním kapitánem jménem Suleiman, který vozil bohaté turisty po Viktoriině jezeře. Jednoho krásného dne se objevil ve dveřích kliniky a v náruči držel svého 9letého syna. Než jej stačil položit na nemocniční postel, chlapec přestal dýchat. Měli jsme jen holé ruce, fonendoskop a jeden starý ambuvak na prodýchávání. Masírovali jsme mu srdce 40 minut, ze zoufalství jsem mu nakonec píchl injekci adrenalinu přímo do jeho malého srdce. Bohužel chlapec i tak zemřel. Vyšel jsem v slzách ven a nevěděl, jak mu to mám říct. Stal opodál se svou ženou v 9. měsíci těhotenství. Tehdy jsem se poprvé rozplakal. Oni ne. Odnesli jej zabaleného v pestrobarevné africké látce domů pohřbít,“ vzpomíná MUDr. Rodion Schwarz z Přílepské ordinace.

Za pár týdnů po této události, uprostřed tropické africké noci, mi zaklepal na okno náš hlídač s tichým šepotem: Daktári, máme tady pacientku, potřebuje Vaši pomoc. Bylo mi tehdy pouhých dvacet pět, pět měsíců po ukončení studia medicíny. Rozespalý jsem se dobelhal ke klinice a v pološeru lampy zalepené hmyzem jsem spatřil ženu Sulejmana, jak se drží za břicho. Měla zrovna kontrakce. Ráno přišel na svět krásný kluk. Až s odstupem jsem zjistil, že rodiče mu dali jméno po mně – Rodion Junior. A tehdy jsem se rozplakal podruhé,“ vypráví příběh.

Moudré myšlenky starých Egypťanů Netolerance a agresivita vede k životu plného utrpení. „Člověk se postupně naplňuje bolestí a snaží se hledat řešení. Přestane-li se chovat agresivně, nalezne klid. Staří Egypťané těžké chvíle svého života chápali jako nutnost na své cestě k poučení a získání klidu a harmonie. Člověk musí prožít zlost, nenávist a odplatu, aby byl schopen ocenit její skutečnou hodnotu,“ říká lékař. „Naučíme-li se být flexibilní a dokážeme-li ocenit to, co máme a najednou zjistíme, jak dobře se máme. Měli bychom přijmout život, respektovat lidi kolem nás, poděkovat za šanci prožít život a uvědomit si, že jsme byli stvořeni k lásce,“ uzavírá MUDr. Rodion Schwarz.

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů