4.7 C
Prague
Čtvrtek, 5 prosince 2024, 3:12
- Reklama -
DomůZdravíZa pásový opar může vir planých neštovic. Jak se bránit a na...

Za pásový opar může vir planých neštovic. Jak se bránit a na co dávat pozor, vysvětluje MUDr. Roháčová

Pásový opar je velmi nepříjemné a bolestivé virové onemocnění. Charakteristické znaky jsou červené skvrnky, následně puchýřky a stroupky. Jak pásový opar vzniká, jak snížit riziko jeho vzniku? Nejen na to odpovídá v rozhovoru MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., z Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka.

Co je příčinou vzniku pásového oparu a kdo je nejvíce ohrožen? 
Pásový opar, nebo také herpes zoster, je způsoben reaktivací viru varicella zoster, který se v těle ukrývá po prodělaných planých neštovicích. Nejvíce ohroženi jsou lidé nad 50 let, jejichž imunitní systém přirozeně slábne s věkem. Riziko vzniku pásového oparu se zvyšuje také u osob s oslabenou imunitou, například po transplantaci nebo při chronických onemocněních. 

Jak se projevuje pásový opar a jaké jsou jeho možné komplikace? 
Pásový opar se obvykle projevuje bolestivým výsevem puchýřů na jedné straně těla, většinou v oblasti trupu, ale může se objevit i na krku nebo v obličeji. Kromě bolesti a vyrážky se mohou vyskytnout komplikace jako postherpetická neuralgie, což je chronická bolest, která může přetrvávat týdny nebo i roky. Dále se může objevit zánět v oblasti oka, což může vést k vážným zrakovým problémům. 

Jak lze riziko vzniku pásového oparu snížit? 
Je důležité mít na paměti, že hlavním faktorem reaktivace viru je oslabená imunita. V České republice je dostupné očkování proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii (což může být komplikace následující po pásovém oparu, bolest postiženého nervu). Tato vakcína je určena pro některé osoby ve věku 18 let a starší – pro ty, kdo mají vyšší riziko vzniku pásového oparu (což jsou například lidé s autoimunitním onemocněním, onkologickým onemocněním, ale také s diabetem mellitus 2. typu, chronickou plicní chorobou, apod), dále je doporučena pro všechny osoby starší 50 let, a to právě z důvodu slábnoucí buněčné imunity v souvislosti s věkem.

Jaká je role imunitního systému v prevenci pásového oparu? 
Imunitní systém hraje zásadní roli v prevenci reaktivace viru varicella zoster. S přibývajícím věkem dochází k jeho přirozenému oslabení, což zvyšuje riziko vzniku pásového oparu. Udržování zdravého životního stylu a pravidelný pohyb mohou přispět k posílení imunitního systému. 

Jaké kroky by měli podniknout lidé, kteří prodělali plané neštovice? 
Každý, kdo prodělal plané neštovice, by měl být informován o riziku vzniku pásového oparu. Je důležité sledovat jakékoli známky onemocnění, jako jsou bolest a vyrážka, a vyhledat lékařskou pomoc v případě potřeby. Odborníci doporučují pravidelné lékařské prohlídky, které mohou pomoci včas identifikovat případné problémy. 

Zdroj: MUDr. Hana Roháčová, Ph.D.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů