DomůOsobnostiBrilantní Gottův textař Jiří Štaidl miloval ženy. Měl Patrasovou i budoucí manželku...

Brilantní Gottův textař Jiří Štaidl miloval ženy. Měl Patrasovou i budoucí manželku amerického prezidenta

Byla to povedená bratrská dvojice. Scenárista a textař Jiří Štaidl a jeho bratr, hudební skladatel Ladislav Štaidl, společně vešli do světa československé hudební branže. Jeden z nich však zemřel mladý, i když měl světu dát ještě mnoho krásných písní. Co vše za svůj krátký život složil a co se vlastně s Jiřím Štaidlem stalo? 

Jiří Štaidl zemřel předčasně a tragicky během autonehody. I tak toho stihl požehnaně a hlavně na začátku kariéry se svým o dva roky mladším bratrem dokazoval, jak velký potenciál se v jeho textech skrývá. Ne nadarmo si jeho tvorby všiml sám božský Karel Gott a v pop music nejvyhledávanější skladatel Karel Svoboda. Jeho bratr Ladislav zemřel ve věku 75 let v lednu 2021 na COVID-19.

Zrodila se textařská hvězda

Jiří Štaidl začínal se svým bratrem v divadle Semafor v roce 1963 a ve stejném roce přišlo osudové setkání s Karlem Gottem. Všichni tři spojili síly a vložili je do založení nového divadla, které se jmenovalo Apollo, kde byl Jiří umělecký vedoucí. 

O tom, že byl velmi talentovaný, nebylo sporu. Velmi brzy totiž začal spolupracovat jako textař s velkými hudebními jmény pop music, jako byli Karel Svoboda a Karel Mareš. 

K tomu se postupně nabalovalo jedno hudební eso za druhým, když si projdete všech přibližně 200 textů z pera Jiřího Štaidla, pochopíte, jaký význam měla tato osobnost, i když se dožila pouhých 30 let. Jádro spolupráce vzniklo v Karlínském kulturním kabaretu, jemuž se přezdívalo Karkulka. 

Milovník žen

O tom, že byl skvělý textař, nepochyboval nikdo. Velmi brzy si získal renomé a respekt u těch největších hvězd tehdejší pop music. Stačí vypsat několik písní s jeho podpisem a každému dojde, jak zásadně promluvil svojí tvorbou do naší populární kultury. Cesta rájem, C’est la vie, Hvězda na vrbě, Kdepak ty, ptáčku, hnízdo máš, Lady Carneval a mnoho dalších. Jak vidno, tak by bez něj ze začátku kariéry neměl tolik významných hitů. 

Kromě toho, že psal pro Helenu Vondráčkovou, Petra Spáleného, Václava Neckáře, Yvonne Přenosilovou, Milana Drobného, Karla Hálu či kapelu Olympic, byl velmi dlouhý také zástup žen, kterým padl do oka. 

Mezi nimi byla třeba Dáda Patrasová, krasobruslařka Hana Mašková nebo také Ivana Zelníčková, která se později proslavila spíše jako Ivanka Trumpová. Zmíněná Hana Mašková rok a půl před jeho smrtí zemřela při autonehodě. Ta byla osudná také Jiřímu. 

Úspěšný textař byl vždy velmi nebezpečným řidičem a podle svých přátel se nebál ani konzumovat alkohol a sednout za volant. Když se však jednoho dne se svojí mladou milenkou řítil sporťákem do Jevan za svými rodiči, byla to jeho poslední jízda. 

Štaidl se musel rychle vyhnout náklaďáku, který mu vjel do cesty, a při nárazu vylétl předním oknem a zabil se o svodidla, která stála u cesty. Jeho přítelkyně naštěstí přežila. A tak skončil život jednoho z nejtalentovanějších českých textařů druhé poloviny 20. století. ¨

Zdroje: Česká televize, Blesk, Wikipedia

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů