-1.6 C
Prague
Neděle, 5 února 2023, 2:02
- Reklama -
DomůPolitikaKOMENTÁŘ: Lidem došly peníze, trh s hypotékami zamrzl

KOMENTÁŘ: Lidem došly peníze, trh s hypotékami zamrzl

Podle dat zveřejněných ČSÚ stavební produkce v září reálně meziročně klesla o 3,7 %. To už je citelné, říká ve svém komentáři makroekonom Vladimír Pikora.

Produkce v pozemním stavitelství se přitom ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 4,8 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 1,1 %. Jinými slovy, stavebnictví pomáhají velké infrastrukturní stavby a brzdí ho výstavba rodinných domů a bytů. Lidem došly peníze. Developeři se snaží rychle dokončit projekty a prodat je. Meziročně tak bylo dokončeno o 48,5 % více bytů.

Trendy jsou jasné

Pokles výstavby „baráčků“ je dán hlavně hypotékami. Trh s hypotékami totiž skoro zamrzl. V září jich bylo podle Hypomonitoru poskytnuto o neuvěřitelných 82 % méně. Na vině je několik faktorů.

Hlavním je výrazný nárůst úrokových sazeb a zdražení stavebních materiálů. Druhým klíčovým faktorem je, že lidé odkládají velké investice. Důvěra v ekonomiku je na nejnižších hodnotách od roku 2003, kdy začala být sledována.

Když se podíváme na graf meziročního růstu sezónně očištěného stavebnictví, vidíme zde jasné trendy. Stavební výroba akcelerovala svůj růst až do února 2022. Tehdy nastal zvrat. Růst stavebnictví začal zpomalovat a v létě poprvé meziročně spadl. Nyní tento pád jen zrychluje. Čistě protažením trendu lze usuzovat, že nás nečeká nic pěkného. Navíc na pokles úrokových sazeb to v brzké době nevypadá. Trh hypoték bude stále zamrzlý.

Počet stavebních povolení klesl

Daleko jasnější kontury budoucnosti dostaneme, když si uvědomíme, že o budoucnosti stavebnictví hodně vypovídají dnes schválená stavební povolení. Tato čísla jsou však pesimistická. Počet schválených stavebních povolení meziročně klesl o 9,9 %. Jinými slovy, je jasné, že se bude stavět méně. Hodně o budoucnosti říká i fakt, že meziročně bylo zahájeno o 43,4 % bytů méně. V roce 2023 tak budou stavebnictví zachraňovat jen infrastrukturní projekty.

Data ze stavebnictví odkrývají, že na trhu nemovitostí vymizela poptávka. To signalizuje pokles cen nemovitostí. Projeví se zejména u starších a energeticky náročnějších budov. ČNB už před válkou odhadovala na trhu nemovitostí bublinu kolem 40 %. Ta se nyní vyfukuje. Pochybuji však, že se vyfoukne ze 100 %.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -