-1.6 C
Prague
Neděle, 5 února 2023, 2:02
- Reklama -
DomůZdravíDěti je možné očkovat proti chřipce bez jehly. Detaily vysvětluje MUDr. Cabrnochová

Děti je možné očkovat proti chřipce bez jehly. Detaily vysvětluje MUDr. Cabrnochová

Chřipkové období už klepe na dveře. Celková míra proočkovanosti proti chřipce u české populace byla v roce 2020, dle údajů Ministerstva zdravotnictví, pouhých 6 %. U dětí je to ještě méně. Svůj podíl na tom může mít i přirozený strach dětí z píchnutí injekcí a s tím spojené obavy rodičů. Dobrou zprávou je proto příchod moderní formy, kdy se očkovací látka stříkne dítěti do obou nosních dírek.

Moderní vakcína „bez žihadla“

Moderní vakcína, která nyní přichází do ordinací dětských lékařů a je na předpis, je prvním očkováním proti chřipce, které nevyžaduje injekční aplikaci. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. „Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek. Tento způsob je v podstatě podobný tomu, jak se běžný virus chřipky dostává do těla. U této formy vakcinace také odpadají obvyklé nežádoucí účinky v podobě bolesti či zarudnutí v místě vpichu,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová.

Na dítě aplikace neklade žádné nároky. Nemusí látku vdechovat ani nijak vtahovat nosem. „Tato vakcína je doporučena pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí do 9 let věku, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat,“ upřesňuje odbornice. Ideální doba pro očkování je podle ní před začátkem chřipkové sezóny a imunita přetrvává šest měsíců až rok. Kvůli tomu, jak se virus mění, je vhodné očkování každý rok opakovat a nebezpečí chřipky rozhodně nepodceňovat.

Děti šíří virus až osm dní před příznaky

Chřipková sezóna se kvapem blíží a lékaři doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat včasné očkování. Dětské kolektivy jsou již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. „Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Přitom dětští pacienti jsou mnohem nakažlivější, než dospělí. Mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus dokážou šířit až osm dní před nástupem příznaků. Proto je očkování proti chřipce u dětí tak důležité. Zvláště malé děti jsou jednou z nejohroženějších skupin, protože si teprve budují imunitu.“

Následky školní, pracovní i zdravotní

Následky v podobě zameškaných hodin a pracovních absencí přitom nejsou jediný problém. „Velmi nebezpečné jsou i další možné zdravotní komplikace či ve vzácných případech úmrtí. Nejčastější následnou komplikací u dětí je akutní zánět středního ucha, který představuje až 80 % všech předepisovaných antibiotik u dětí. Velmi ohrožení jsou v rodinách však také senioři a chronicky nemocní pacienti,“ doplňuje lékařka.

Očkování bez použití jehly je u nás sice krátce, ale v zahraničí funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013.

Zdroj: www.bezzihadla.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -