0.3 C
Prague
Neděle, 5 února 2023, 1:02
- Reklama -
DomůZajímavostiZapomenutá písnička Václava a Jana Neckářových. Objevila se po desítkách let

Zapomenutá písnička Václava a Jana Neckářových. Objevila se po desítkách let

V pražském sídle Pojišťovny VZP přivítala její místopředsedkyně představenstva Halina Trsková v pořadí již čtvrtou výherkyni z řad seniorů, kteří se zapojili do projektu Pošlete vzkaz příběhem. Výherkyně, paní Blanka Holubová, si pro sebe a pro občanské sdružení Mezi námi přála dva notebooky. Měla je mít!

Slavnostní odpoledne pražským seniorům zpestřily také pěvecké hvězdy, které každý zná. Byli to Václav Neckář, Martha a Tena Elefteriadu a Stanislav Hložek. 

Václav Neckář se svým bratrem Janem zvedli nadšené diváky ze židlí a aplaus ve stoje nebral konce. Oblíbený zpěvák po své nemoci čte texty písní z tabletu. Je vidět, že moderní technologie seniorům svědčí a pomáhá. „Samozřejmě mám doma počítač, přijímám e-maily a s bratrem komunikuji přes internet,“ usmíval se Václav na akci Pošlete vzkaz příběhem od PVZP. „Výherkyni a publiku jsem zazpíval staré hity, ale nové se rodí, jen to jde pomaleji, nápadů není tolik. Teď jsem oprašoval Baladu do suterénu, kterou chystáme do nového programu, ale se starými písničkami,“ uvedl Václav Neckář a Jan Neckář přidal kuriózní příběh.

„Vždycky jsem si myslel, že jsem první píseň pro bráchu napsal Doktora Dam Di Dam. Letos mi ale zavolal pan Padevět, který se zabývá zapomenutými a ztracenými nahrávkami. Poslal mi dokument a tam bylo napsáno: kytara Zdeněk Rytíř, zpěv Václav Neckář a autoři Jan Neckář a Ivo Fišer a u toho neznatelné datum. Celá nahrávka byla kolem roku 1968 použita v pořadu Zvědavá kamera. Opravdu to byl jeden z mých starých songů, který jsem dával Rytířovi na otextování a on to nestihl. Tenkrát Ivo Fišer pozval bráchu do tohoto televizního pořadu, a jestli prý nemá písničku, která by se dala použít. Domluvili se a Ivo Fišer udělal text na jednu z mých melodií a dali to do pořadu. Já byl v tu dobu na vojně a vůbec jsem o ničem nevěděl. Pořad se nikdy neodvysílal, zůstal v trezoru a až pan Padevět tuto starou píseň znovu objevil.“

Dojemný příběh

Řecké slunce přinesly mezi seniory zpěvačky Martha a Tena Elefteriadu. Vybraly písně, které si senioři z mládí pamatují. „Přidaly jsme i písničky z nového CD Všechny barvy moře, které jsme natočily přes covidové období. Tím, že jsme měly rodiče Řeky, tak řeckou kulturu bereme za svoji. Je hezké být vícenárodní. S Tenou jsme napsaly knížku, která se jmenuje Martha a Tena dvojhlasně a je v ní všechno, příchod našich rodičů do Československa, naše mládí, začátky… To není krátký příběh, aby se vešel do knihy Pošlete vzkaz příběhem. Maminka brzo zemřela a my se sestrou vyrůstaly v domovech pro řecké děti. Doma jsme mluvily řecky. V domovech byli řečtí učitelé a vychovatelé a kromě české školy jsme se ještě učily řeckou historii, literaturu a zeměpis. A odkaz či poselství mladé generaci? Pokud člověk v sobě najde talent na nějaký obor, bez určité zarputilosti a píle by žádné velké výsledky nebyly. Je důležité, jak se člověk vnímá, je důležité si nastavit cíle a podle toho žít a pracovat,“ uvedla Martha Elefteriadu na akci Pošlete vzkaz příběhem od PVZP.

Přestal jsem kouřit, bylo mi zle

Dalším pěveckým gratulantem byl zpěvák Stanislav Hložek. Jeho „Holkám ze školky“ je už čtyřicet let a tak není divu, že s ním zpíval celý sál. Počítá se oblíbený zpěvák už také mezi starší generaci? „Věkem už jsem mezi seniory, ale mentalitou jsem někde… Ale, měl jsem teď takové divné období. Přestal jsem kouřit a mně bylo tak zle, že jsem myslel, že mě klepne, měl jsem abstinenční příznaky. Naučil jsem se kouřit na vojně a během covidu jsem se rozkouřil až moc. Pak jsem si ale uvědomil, že pocházím z Hulína, chalupu mám u Kouřimi, je mi to souzené. Ale ne, už nechci s cigaretami začínat,“ sliboval Standa Hložek.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -