17.1 C
Prague
Čtvrtek, 7 července 2022, 7:07
- Reklama -
DomůLifestyleObrňte se proti zimním depresím a posilněte svůj organismus. Není to až...

Obrňte se proti zimním depresím a posilněte svůj organismus. Není to až tak složité, zvládne to každý

Vánocům odzvonilo a jaro je v nedohlednu. Šedivá obloha, deštivé přeháňky proložené sněhem, mrazivá rána a chladné noci, nedostatek slunečních paprsků, to vše příliš nenahrává dobré náladě. Pokud ale zapojíte do života pár triků, hned vám bude veseleji.

Zima je plném proudu a ještě chvíli s námi pobude. Všude je chladno a vlhko, slunce se objevuje jen výjimečně, a tak není divu, že mnoho lidí přepadnou chmury a zimní deprese. Je však důležité nepoddat se tomuto krátkodobému stavu a povzbudit svou psychiku. S psychickou pohodou jde navíc ruku v ruce i fyzické zdraví, proto je důležité nezanedbávat ani jedno.

Životní styl i vitaminy

Jak se správně starat o svoji tělesnou schránku, ví asi každý z nás. „Zdravý pohyb a pestrá strava jsou základem pro zdraví. Co ale dělat, aby byla v plné síle i naše duše? Pro udržení psychické pohody je důležité podporovat správnou činnost své nervové soustavy. K tomu nám pomáhá zdravý životní styl, a navíc i cel á řada vitaminů a minerálů,“ uvádí Nicole Hlavatá, výkonná ředitelka České a slovenské asociace pro speciální potraviny.

Pozornost bychom měli rozhodně zaměřit na vitaminy skupiny B. „Ty se velkou měrou podílejí na správném fungování centrální nervové soustavy, která má přímý vliv na naši pohodu. Nedostatek těchto vitaminů může způsobovat právě i psychické problémy. Velkým pomocníkem je taktéž vitamin D, stejně jako vápník, draslík a hořčík.“ Kombinací všech těchto prvků si začnete šlapat cestičku ke svým lepším zítřkům.

Méně agrese i podráždění

Pokud chcete budovat svoji psychickou odolnost, myslete na to, že potřebné prvky je třeba užívat dlouhodobě a pravidelně – pokud je vám pod psa a vy si vezmete jednu tabletu hořčíku, opravdu se nestane zázrak a nebudete mít najednou dobrou náladu. Jestli ale vydržíte, za pár týdnů pocítíte kýžené výsledky,“ vysvětluje Nicole Hlavatá.

Dalším, a tentokrát často opomíjeným pomocníkem je aminokyselina L-tryptofan. Jedná se o prvek, který se stejně jako předchozí zmíněné podílí na správném fungování našeho organismu a pomáhá mírnit projevy agrese i podráždění. „Tuto aminokyselinu není naše tělo schopno vyrobit si samo, a proto je vhodné ji dostatečně substituovat v podobě doplňků stravy. Nalezneme ji však i v drůbežím či hovězím mase, fazolích, mléčných výrobcích nebo třeba v kešu oříškách a dýňových semínkách.“

Zdroj: České a slovenské asociace pro speciální potraviny

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -