20 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 8:07
- Reklama -
DomůLifestyleJak zabavit psa, když je venku zima?

Jak zabavit psa, když je venku zima?

Zima je stále za našimi okny. A zatímco některá psí plemena s příchodem zimy doslova ožijí a chytí druhý dech, nesmíme zapomenout ani na ty, kteří by nejraději nevystrčili packu z domu. Proto vám přínášíme rady a tipy, jak se o své čtyřnohé miláčky zaměstnat i během zimních dní a večerů.  

V zimním období, kdy váš pejsek netráví tolik volného času venku, je důležité, abyste našli způsob, jak ho zabavit doma. „Aktivit existuje spousta. S pejskem můžeme upevnit a vypilovat poslušnost. Zároveň můžeme po domě schovávat hračky či pamlsky a zaměstnat pejskovi mozek, případně se společně mazlit a užívat si chvíli klidu. Důležité ale je znát míru odměňování a pejska nepřekrmovat pamlsky zbytečně moc,“ radí specialistka na výživu psů, Adéla Palacká. To by vedlo ke zvýšení hmotnosti psa, a tedy nadměrné zátěži zejména pro jeho klouby.

Hrajte si spolu

Existuje spousta her, které vašeho pejska zabaví a budou stimulovat i jeho mozek nebo se díky nim naučí jemné motorice.

  • Schovávaná: Po chvíli hraní si s oblíbenou hračkou mazlíčka namotivujete a následně pak hračku schovejte. Vyzvěte ho, aby ji našel a pokud bude úspěšný, pochvalte ho. Pro správné pochopení hry nejprve oblíbenou hračku schovávejte na viditelná místa, postupem času můžete hru ztížit.
  • Čichací hry: Cílem každé procházky je mazlíčka vyčerpat a zbavit ho tak přebytečné energie. V zimním období můžete dlouhé procházky nahradit zábavnými, ale vyčerpávajícími čichacími hrami. Pamlskem, který pejskovi nejdříve ukážete a necháte ho k němu přičichnout, ho namotivujete a poté pamlsek jednoduše schováte. Po nalezení nezapomeňte na slovní pochvalu.
  • Hravé hlavolamy: Ne vždy máme na domácí mazlíčky tolik času, abychom se jim mohli věnovat po celý den. Toto je jeden z mnoha způsobů, jak své čtyřnohé miláčky zabavit na delší dobu. Pro výrobu jednoduchého domácího hlavolamu pro psy je vhodná jakákoliv nádoba, ideálně například košíčky na muffiny. Do té vložíte pamlsek a obrátíte dnem vzhůru. Cílem je, aby pejsek košíčky jemně čumáčkem otočil a dobrotu si našel.

Naučte se nový trik

Psi milují nové výzvy. Při učení nových triků si oba užijete mnoho zábavy a upevníte i váš vztah. Navíc to rozvíjí psí mysl a zlepšuje jejich schopnosti a dovednosti.

  • Vrácení hraček do koše: Základem je, aby znal pes jednoduchý pokyn: „Pusť to!“. Když dokáže váš mazlíček na tento povel pustit hračku na zem, vezměte si koš na hračky
    a umístěte ho psovi pod tlamu. Následně pokyn opakujte a jakmile hračka dopadne do koše, psa odměňte. Pokyny opakujte i bez koše, ale psa odměňte pouze v případě, že se hračkou do koše trefí. Pes velmi rychle pochopí, za co dostane odměnu, čímž se dokáže naučit své hračky uklidit.
  • High five nebo plácni: Pokud váš pes ovládá podání tlapky, naučíte ho tento trik poměrně snadno. Držte ruku svisle a řekněte známý povel „pac“. Jakmile pes zvedne tlapku a dotkne se vaší ruky držené svisle, dejte mu odměnu. Ze začátku může být trochu zmatený, ale věřte, že si na nový povel rychle zvykne a vy ho nakonec můžete přejmenovat na „high five“ nebo „plácni“.

Mazlete se a tulte se

Rozhodně důležitým faktorem je nezapomínat projevovat svému mazlíčkovi dostatek lásky! Kontakt ve formě komunikace, pochval, poplácání či objetí je důležitý. Nejenom, že ho tím uklidníte a dáte najevo, že je vše v pořádku, zároveň může takové objetí zlepšit náladu a navodit pocit pohody i vám samotným. Podle Adély Palacké je důležitý i samotný odpočinek: Dejte mazlíčkům prostor. Rozhodně nenechte pejsky, aby za vámi celý den chodili. Nebojte se zavřít do vedlejší místnosti. A když si oba dostatečně odpočinete, zase se mazlete, hrajte si, cvičte spolu a povídejte si.“ A jako bonus si můžete dát společně něco dobrého.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -