0.3 C
Prague
Neděle, 5 února 2023, 1:02
- Reklama -
DomůPolitikaPoslanec Vlček: Ceny energií nejsou problém od Vánoc. Ujel nám vlak mnohem...

Poslanec Vlček: Ceny energií nejsou problém od Vánoc. Ujel nám vlak mnohem dříve

Poslanecká sněmovna projednala vládní návrh zákona ve stavu legislativní nouze o státní sociální podpoře. Novela zákona umožní zvýšení příspěvku na bydlení, na který by současně dosáhne více lidí. Stát tak bude moci adresně pomoci domácnostem, které se dostávají do finančních problémů v souvislosti s trvající energetickou krizí.

Zvyšující se ceny energií jsou opravdu významný problém, který se dotýká většiny obyvatel České republiky, především pak těch nízkopříjmových. „Není to ale problém, který by vznikl před Vánoci, kdy odstupující vláda Andreje Babiše předložila Poslanecké sněmovně návrh na odpuštění DPH, který by, mimochodem, udělal další sekeru do státního rozpočtu ve výši asi 25 miliard korun. Ten problém bobtná dlouhou dobu. Bohužel jsme v minulosti významně zaspali i v naší české energetice, v její modernizaci. Ujel nám vlak nejen v obnovitelných zdrojích energie, ale také u výstavby nových jaderných zdrojů. Tento aktuální problém tedy není pouze důsledkem momentálních celoevropských trendů,” vysvětlil na 1. místopředseda poslaneckého klubu hnutí STAN Lukáš Vlček.

Žádat se může i zpětně

Novela znamená, že se zvýší se tzv. normativní náklady na bydlení o pevně stanovené částky podle počtu osob v domácnosti a typu bydlení. Příspěvek na bydlení pak mohou pobírat i lidé v podnájmu a osoby užívající služební byt. 

„Příspěvek bude možné dostat i zpětně od 1. ledna. Podle propočtů, které máme, tak na něj může dosáhnout zhruba 20 až 25 procent domácností. A bude to opravdu adresná a efektivní pomoc. Proto hnutí STAN vládní návrh podporuje,” dodal Vlček.

Vedle toho se většímu okruhu domácností zpřístupní i další dávka – tzv. mimořádná okamžitá pomoc

 

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -