17.3 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 7:07
- Reklama -
DomůZajímavostiFronta na maso jako za komunistů: Na tyhle druhy by se stála,...

Fronta na maso jako za komunistů: Na tyhle druhy by se stála, pokud bychom masivně nedováželi

Vepřové a drůbeží maso jsou pro Čechy zásadní součástí jídelníčku. Jedí ho mnohem více, než například hovězí, protože si ho mohou lépe finančně dovolit. Ovšem smutné je, že pokud bychom jakékoli maso přestali dovážet, stála by se na něj fronta jako za minulého režimu.

Podle Českého statistického úřadu dosáhla produkce vepřového masa dosáhla ve třetím čtvrtletí letošního roku úrovně 52 915 tun, což představuje meziroční růst o 0,3 procenta. „Česká produkce je zcela nedostatečná, proto bylo dovezeno 69 308 tun vepřového masa ze zahraničí. To pocházelo hlavně z Německa, Španělska, Polska a Belgiem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Hlavně maso z Polska

Po vepřovém mase bylo druhým nejoblíbenějším drůbeží maso. Jeho produkce ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 3,7 procenta na 45 413 tun. „Česká republika však není soběstačná ani v produkci drůbežího masa a museli jsme ho proto dovést 25 122 tun. Více než polovina dovezeného drůbežího masa pocházela z Polska,“ vysvětluje Křeček.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku byl vykázán pokles v produkci hovězího masa. Toho bylo vyrobeno 17 217 tun, což v meziročním porovnání představuje snížení o 1,8 procenta. „Stejně jako u vepřového a drůbežího platí i u hovězího masa, že česká produkce nestačí potřebám tuzemského trhu. Proto muselo být dovezeno 10 778 tun hovězího masa, které pocházelo především z Polska, Nizozemska a Německa,“ dodal ekonom.

Zdroj: Český statistický úřad

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -