14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůLifestyleHubnutí pomocí DNA: Problém nemusí být v jídle ani v nedostatku pohybu

Hubnutí pomocí DNA: Problém nemusí být v jídle ani v nedostatku pohybu

Nadváha a obezita jsou celosvětový problém. Významnou roli na tomto trendu měla i pandemie Covid-19. Dobrou zprávou ale je, že s tím chce hodně lidí něco dělat. Mnohdy ale netuší, jak začít, případně na koho se obrátit…

V průzkumu společnosti IPSOS se totiž 35 % Čechů shodlo na tom, že za nadbytečnými kily v době lockdownu může právě sedavý způsob života i zavřená sportoviště. Přestože je výskyt obezity v zastoupení můžu i žen stejný, společnost na tuto nemoc nahlíží spíše jako na kosmetický problém. Pravdou ale zůstává, že obezita má významný dopad na naše zdraví. Kromě komplexních kardiovaskulárních potíží a poruch metabolismu ovlivňuje také náš spánek nebo psychiku.

Každý druhý Čech chce shodit nějaký ten špíček

Přestože má v plánu zhubnout 46 % Čechů, velké množství z nich se vydává cestou nejrůznějších diet, půstů nebo dokonce formou hladovek, na které opět doplácí lidské tělo. Nové formy zázračných tvrzení, že přebytečná kila odstraníte pouze tehdy, budete-li do sebe ládovat dostatek bílkovin, vyhnete se všem sacharidům, popřípadě strávíte týden na zeleninových vývarech, nemusí být hned absurdní a nepravdivá, nicméně jsou mnohdy více než zavádějící, a i informovaného člověka dokážou pěkně zmást.

Ideální cesta, jak dosáhnout zdravého vzhledu, není postavena na zázračných slibech, ale je klikatá a místy i trnitá. Je to zejména kvůli toho, že každý z nás je originálem, každé tělo je jiné, má odlišné limity a potřebuje naprosto individuální přístup. Proto není zdravé se střemhlav vrhat do dalších diet. Lepší je soustředit se na zdravý životní styl a pestrou a vyváženou stravu.

Genetika není výmluvou, ale motivací

Pokud si však nevíte rady a dlouhodobě se vám nedaří dosáhnout vytoužených výsledků, problém může být ještě jinde, a to v genech. Genetika a naše DNA má na to, jak naše tělo reaguje na určitý typ cvičení či stravy, nemalý podíl. „Není nutné se automaticky domnívat, že geny mohou za vše. Je však dobré znát svou tělesnou predispozici a umět s ní podle toho i správně nakládat,” říká Dr. Barbora Procházková, která stojí za DNA testem od společnosti Chromozoom.

Ten se rozborem genetických informací snaží nalézt vhodné řešení pro přirozené a zdravé hubnutí. Výsledkem analýzy je podrobný rozbor genů a jejich vliv na rychlost metabolismu, zpracování živin či schopnost spalování energie při cvičení. Na základě těchto údajů se formuluje souhrn návrhů a doporučení vedoucí k redukci tělesné hmotnosti i prevenci vzniku obezity. „Naučíme-li se naše tělo vnímat a poslouchat a nebudeme-li ho zatěžovat drastickými a mnohdy nesmyslnými dietami, můžeme přijít na to, jak pomoct nejen naší tělesné schránce, ale rovněž psychice,” dodává Dr. Procházková.

Zdroj: Chromozoom

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -