Každý starý dům skrývá spoustu tajemství. Nejinak je tomu i v případě domu nacházejícího se v Mladé Boleslavi na Staroměstském náměstí číslo 106/42, který je obýván už od druhé poloviny 16. století. Jeden z jeho dlouho ukrývaných příběhů se váže k uznávanému lékaři a členovi odbojové organizace Obrana národa Karlu Markovi, který během druhé světové války bojoval za naši svobodu. Jeho životní pouť a řadu dalších lokálních příběhů a osobností momentálně připomíná výstava Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska v Pluhárně.
Začalo to nálezem obyčejné dřevěné krabičky na dně staré šatní skříně. K překvapení současných obyvatel domu na Staroměstském náměstí obsahovala staré pánské toaletní potřeby, léky a další osobní věci praktického lékaře Karla Marka, který zde bydlel od roku 1926.
V domě založil vlastní ordinaci, ve které mu pomáhala manželka Zdeňka. S ní a dcerou Evou, která se narodila o čtyři roky později, tam žil šťastně a spokojeně. Všechno ale změnil vpád německých vojsk na naše území.
Boj za svobodu národa
Psal se 15. březen 1939. Den, kdy došlo k vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Tehdy se doktor Marek rozhodl zapojit do odbojové činnosti organizace Obrana národa. Společně s dalšími občany Mladé Boleslavi byl ovšem zatčen gestapem a začal putovat po vazebních věznicích. Přes Chrastavu, Terezín a Budyšín se dostal do Ulmu, kde s ostatními čekal na soud.
Ten se konal 12. února v Mladé Boleslavi. Verdikt? Doktor Marek byl odsouzen na tři roky a čtyři měsíce. Stejně jako ostatní odsouzení pak byl umístěn do tábora Greibo u Dessau v Sasku-Anhaltsku, kde panoval velmi přísný režim a kde na vězně čekala těžká práce.
Rodina přišla o většinu majetku
Tam vydržel do června, kdy byl náhle odtransportován do Berlína do vazební nemocnice v Alt-Moabitech. Odkud také poslal své ženě a dceři poslední dopis. Karel Marek zemřel 21. června 1943, den po svých 49. narozeninách. Podle úmrtního listu na otravu krve. Jeho rodina záhy přišla o převážnou část majetku, manželka zůstala bez příjmů a do konce války živila sebe i s dcerou s podporou sestry a švagra.
Po skončení druhé světové války byl doktor Karel Marek prohlášen za politického vězně a posmrtně mu bylo uděleno Československé vojenské vyznamenání – Válečný kříž za účast v boji.
Zdroj: kulturamazelenou.cz, Nadační fond Škoda Auto