21.5 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 2:07
- Reklama -
DomůZajímavostiNález dřevěné krabičky ve starém domě odkryl příběh hrdiny boje proti německým...

Nález dřevěné krabičky ve starém domě odkryl příběh hrdiny boje proti německým okupantům

Každý starý dům skrývá spoustu tajemství. Nejinak je tomu i v případě domu nacházejícího se v Mladé Boleslavi na Staroměstském náměstí číslo 106/42, který je obýván už od druhé poloviny 16. století. Jeden z jeho dlouho ukrývaných příběhů se váže k uznávanému lékaři a členovi odbojové organizace Obrana národa Karlu Markovi, který během druhé světové války bojoval za naši svobodu. Jeho životní pouť a řadu dalších lokálních příběhů a osobností momentálně připomíná výstava Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska v Pluhárně.

Začalo to nálezem obyčejné dřevěné krabičky na dně staré šatní skříně. K překvapení současných obyvatel domu na Staroměstském náměstí obsahovala staré pánské toaletní potřeby, léky a další osobní věci praktického lékaře Karla Marka, který zde bydlel od roku 1926.

V domě založil vlastní ordinaci, ve které mu pomáhala manželka Zdeňka. S ní a dcerou Evou, která se narodila o čtyři roky později, tam žil šťastně a spokojeně. Všechno ale změnil vpád německých vojsk na naše území.

Boj za svobodu národa

Psal se 15. březen 1939. Den, kdy došlo k vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Tehdy se doktor Marek rozhodl zapojit do odbojové činnosti organizace Obrana národa. Společně s dalšími občany Mladé Boleslavi byl ovšem zatčen gestapem a začal putovat po vazebních věznicích. Přes Chrastavu, Terezín a Budyšín se dostal do Ulmu, kde s ostatními čekal na soud.

Ten se konal 12. února v Mladé Boleslavi. Verdikt? Doktor Marek byl odsouzen na tři roky a čtyři měsíce. Stejně jako ostatní odsouzení pak byl umístěn do tábora Greibo u Dessau v Sasku-Anhaltsku, kde panoval velmi přísný režim a kde na vězně čekala těžká práce.

Rodina přišla o většinu majetku

Tam vydržel do června, kdy byl náhle odtransportován do Berlína do vazební nemocnice v Alt-Moabitech. Odkud také poslal své ženě a dceři poslední dopis. Karel Marek zemřel 21. června 1943, den po svých 49. narozeninách. Podle úmrtního listu na otravu krve. Jeho rodina záhy přišla o převážnou část majetku, manželka zůstala bez příjmů a do konce války živila sebe i s dcerou s podporou sestry a švagra.

Po skončení druhé světové války byl doktor Karel Marek prohlášen za politického vězně a posmrtně mu bylo uděleno Československé vojenské vyznamenání – Válečný kříž za účast v boji.

Zdroj: kulturamazelenou.cz, Nadační fond Škoda Auto

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -