18.6 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 2:07
- Reklama -
DomůPolitikaZdeněk Hřib: Sbližování postojů Babiše a Orbána je nebezpečným signálem

Zdeněk Hřib: Sbližování postojů Babiše a Orbána je nebezpečným signálem

Zástupci Pirátů a Starostů se setkali v předvečer návštěvy maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku s primátorem Budapešti Gergelyem Karácsonyem. Jedním z bodů schůze byla diskuze o svobodě a ochraně liberálních hodnot demokracie, které ve své zemi maďarský premiér Orbán dlouhodobě potlačuje.

Na schůzce také přišla řeč na působení obou zemí v rámci Evropské unie a efektivitu využívání podpor, které tato instituce nabízí. Podle nich by čerpání dotací nemělo být ohroženo střetem zájmů politiků či dalšími negativními vlivy. To jsou přitom problémy, se kterými se v současné době potýká Česko i Maďarsko. 

„Sbližování postojů předsedů vlád obou států je nebezpečným signálem. Ve většině zemí Visegrádské čtyřky jsme svědky toho, že vládní lídři se snaží ohrozit základní demokratické principy, o které jsme před 30 lety usilovali. V ohrožení je svoboda médií, férová soutěž politických stran či základy fungování právního státu. V Maďarsku je tento plíživý návrat k totalitě nejviditelnější. Důkazem toho je například hlasité varování Evropské unie, že Maďarsko porušuje principy právního státu. Pan primátor Karácsony nám dnes svoji zkušenost s vládou Viktora Orbána popsal a varoval nás před maďarskou cestou,“ řekl primátor Zdeněk Hřib s tím, že obě hlavní města představují alternativu, kterou nyní Gergely Karácsony nabízí i celému Maďarsku. 

Naše vláda je prakticky ve válce s EU.

Orbánova politika je v rozporu

Primátor hlavního města Maďarska Gergely Karácsony popsal problémy s orbanizací země a varoval zástupce české opozice, aby nedopustili směřování České republiky maďarskou cestou, která je pro premiéra Andreje Babiše příkladem.

„Pokud se tento člověk dostane k moci, Bůh chraň Evropu i Maďarsko. To je citát Václava Havla z roku 2002, kdy Orbán prohrál volby. V roce 2010 volby vyhrál a éra Orbána začala. Zemi od té doby vede k restrikcím a jeho vládnutí nezničilo pouze demokratický systém v Maďarsku, ale ohrožuje i Evropskou unii. Započal válku proti demokratickým a liberálním institucím. Oblast médií je téměř plně v jeho rukou, zůstala pouze propaganda. Naše vláda je prakticky ve válce s EU a situace se zhoršilo poté, co byla Fidesz vyloučena z Evropské lidové strany v Evropském parlamentu. Politická soutěž je nerovná, protože opoziční strany se prakticky nedostanou do médií. Ohroženy jsou orgány spravedlnosti, plně je ovládán ústavní soud i další části systému spravedlnosti. Politika Orbána je zcela v rozporu s tím, čeho bylo dosaženo v 90. letech. Viktor Orbán se zítra setká s premiérem ČR Andrejem Babišem a já proto vyzývám občany ČR, aby nedávali hlas podobným politikům, kteří nám svážou ruce a odeberou svobodu. V naší historii je mnoho styčných bodů. Cením si spolupráce V4, současná situace však směřuje ke zničení společných hodnot, nikoliv jejich posílení. Maďarská vláda není jen protidemokratická, ale i zkorumpovaná. Poučte se prosím z našich chyb a nevydávejte se cestou orbanizace,“ upozornil primátor Budapešti Gergely Karácsony.

„Je opravdu něco jiného číst v novinách o varováních před orbanizací a vyslechnout si pak autenticky někoho, kdo v Maďarsku žije a zastává jiné názory než vládnoucí režim. Tím spíš, že jde o středoevropskou zemi. V Maďarsku se ukazuje, že pokud politici ovládají média, snaží se silou omezovat činnost politické konkurence a upřednostňovat vlastní obchodní zájmy nebo zájmy svého okolí před zájmy státu, je návrat totality nebezpečně blízko. To v Česku nesmíme dopustit. Musíme zabránit tomu, aby nás Andrej Babiš zavedl na maďarskou cestu,“ doplnil Ivan Bartoš. 

Osobní problémy premiérů obou zemí

Jedním z bodů společného jednání bylo také čerpání a následná alokace evropských dotací. Česká republika i Maďarsko mají v současnosti podobné problémy, které ohrožují čerpání evropských peněz určených na rozvoj kvality života občanů v obou zemích. Všichni zástupci opozičních stran se také shodli, že využití evropských dotací nesmí být ohroženo střetem zájmů politiků, potenciální korupcí nebo dalšími negativními vlivy. 

„Finanční prostředky z EU jsou potřebné především z toho důvodu, aby došlo k rozhýbání ekonomiky. Sáhnout si na tyto peníze je obrovská příležitost pro všechna města ve středoevropském regionu. Andrej Babiš ohrožuje čerpání evropských dotací svým střetem zájmů a může nás tím připravit i o šanci získat prostředky nejen z evropského plánu obnovy. Kdyby mělo podle maďarského vzoru dojít k ohrožení právního státu v ČR, pak bychom si s evropskými fondy možná ani neškrtli. Přitom právě miliardy z evropských peněz jsou naprosto nezbytné pro rozvoj celého Česka. Tisíce obcí potřebují prostředky na vybudování infrastruktury a zkvalitnění služeb pro své občany. Ty jsou nyní v ohrožení jen kvůli sobeckým osobním zájmům českého premiéra,” dodal náměstek středočeské hejtmanky pro oblast financí, starosta Dolních Břežan a místopředseda STAN Věslav Michalik.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -