17.1 C
Prague
Čtvrtek, 7 července 2022, 6:07
- Reklama -
DomůLifestyleSportovci podpořili lidi s epilepsií: Společně si zazávodili na triatlonu

Sportovci podpořili lidi s epilepsií: Společně si zazávodili na triatlonu

Již osmnáctého ročníku EEPI vodáckého triatlonu ve Vlkovské pískovně u Veselí nad Lužnicí se v sobotu 25. září zúčastnilo 50 závodníků, desítky lidí je přišli na trati povzbudit. Akce se konala pod záštitou spolku EpiStop u příležitosti Národního dne epilepsie.

Tradiční závod na podporu lidí s epilepsií se skládal z běhu na 3 kilometry, 10kilometrové jízdy na kole a 2kilometrehového pádlování. Závod je českou variantou kalifornského EPPIE’S GREAT RACE. Je složený tak, aby se ho mohli zúčastnit i lidé s epilepsií – místo plavání závodníci pádlují na lodích. Závodu se zúčastnil i dvacetiletý student Honza, který má epilepsii od dvou let. Do cíle dorazil na 2. místě.

Hlavní je zbořit mýty

Hlavním cílem EPPI vodáckého triatlonu je bořit mýty o epilepsii, především ty spojené se sportováním. Kvůli obavám ze záchvatu se lidé s epilepsií často omezují ve volnočasových aktivitách, včetně pohybu. Fyzická aktivita však právě naopak četnost záchvatů snižuje.

Zároveň tlumí stres, jemuž jsou lidé s epilepsií často vystaveni. „Pokud lidé s epilepsií dodržují základní bezpečnostní pravidla, mohou si troufnout v podstatě na jakýkoli sport,“ vysvětluje MUDr. Jana Zárubová z Centra pro epilepsii FN Motol, která je zároveň místopředsedkyní spolku EpiStop. „Epilepsie není jen jedna, takže je třeba ke každému pacientovi přistupovat individuálně, nikdo by se však kvůli své nemoci neměl sportu vzdávat.“

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -